Nejlepší akciové korunové fondy prodávané v ČR minulý týden dál těžily z příznivého vývoje trhů. Snad jejich letošní zisky příliš nesníží korekce z počátku tohoto týdne.

Domácí institucionální investoři, včetně fondů, mohou profitovat z druhé letošní primární emise akcií (IPO) firmy Pegas Nonwovens (PN) v Praze. Druhý největší evropský výrobce netkaných textilií upsal 4,385 mil. akcií za cenu 27 eur, tedy 749,20 Kč. Včetně opce na navýšení úpisu tak může získat až 136 mil. eur. Většinu akcií PN získali čeští institucionální investoři, následováni investory z Londýna a Varšavy, kde bude titul rovněž kotován.

Do uzávěrky tohoto čísla Ekonomu proběhly s titulem podmíněné obchody bez jejich vypořádání. První den titul posílil o 4,50 %, další den se vezl s korekcí celého trhu. To je určité zklamání. Dlouhodobě ale pokládají analytici firmu za velmi zajímavou. Odhady, kolik IPO v Praze proběhne příští rok, se pohybují od několika emisí po dvouciferné číslo. Snad pomohou i "starým" titulům a zvýší výnosy podílových fondů.

Těm korunovým se v listopadu dařilo. Majetek, který spravují členové Asociace fondů a asset managementu (AFAM), vzrostl o 1,5 mld. Kč na 146,4 mld. Kč. Čisté prodeje (prodeje minus zpětné odkupy) činily asi miliardu. Zájem byl hlavně o akciové, smíšené a fondy peněžního trhu. A zejména fondy fondů, za nimiž se skrývají i zajištěné.

Prosinec bývá i díky Vánocům slabší. Fondy řady členů AFAM navíc chtějí využít technickou přestávku od 29. prosince do 5. ledna. Podle dostupných informací se týká většiny členů Asociace kromě ČP Investu a skupiny Pioneer.

Příští rok mohou fondům v ČR konkurovat investiční certifikáty. Koupě některého z pěti korunových, které uvedla na burzu Raiffeisenbank, vyžaduje asi sto tisíc korun. Lákat může hlavně certifikát vázaný na futures na barel ropy Brent, obchodované v Londýně, rovný třináctině její ceny. Certifikát za desetinu troyské unce zlata (vývoj trhu zlata viz graf) zase umožňuje investovat do tohoto drahého kovu. Správci fondů vliv certifikátů bagatelizují. Pokud se je ale rozhodnou ve velkém nabízet největší banky působící v ČR, mohou být pro fondy velmi vážnou konkurencí. Zejména v případě zkušenějších investorů.

FM

atak103.gif
Související