Růst mezd v české ekonomice ve 2. čtvrtletí 2004 zpomalil. Je to především důsledek nové stupnice tarifů v nepodnikatelské sféře; zpomalil ovšem také růst mezd v podnikatelské sféře. Nominální mzda ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla jen o 4,3 % (v 1. čtvrtletí o 8,8 %), reálné platy se zvýšily o 1,7 % (v 1. čtvrtletí o 6,4 %).

Vzhledem k tomu, že trh očekával zhruba dvojnásobný růst mezd (v nominálním i reálném vyjádření), jsou výsledky za druhé čtvrtletí překvapením. Růst průměrné reálné mzdy je dokonce nejnižší od posledního čtvrtletí 1998. Ke zpomalení růstu mezd došlo jak v podnikatelské sféře (meziroční růst nominální mzdy zde zpomalil na 5,9 % z 8,6 %), tak v nepodnikatelské sféře, kde byl propad ještě výraznější: průměrná nominální mzda zde meziročně dokonce klesla o 0,6 % po růstu 9,7 %, což znamená pokles reálné mzdy o 3,1 % oproti růstu 7,2 %.

V nepodnikatelské sféře stojí za poklesem změna stupnice platových tarifů, jež vstoupila v platnost od začátku letošního roku coby součást reformy veřejných financí. Díky této změně nepodnikatelská sféra vykázala nadprůměrně vysoký růst platů v prvním čtvrtletí, nicméně snížení "13. platu", vypláceného obvykle v červnu, z 50 % na 10 %, vedlo k meziročnímu poklesu výše platu v nepodnikatelské sféře o čtvrtletí později. Vývoj v prvním i druhém kvartále 2004 vede k úvaze, že ve třetím čtvrtletí může opět dojít k výraznému meziročnímu růstu platů v nepodnikatelské sféře, jenž ovšem bude vystřídán zpomalením či dokonce poklesem v posledním čtvrtletí roku. Dosavadní vývoj naznačuje, že mzdy mohou být volatilní, a tedy i plné překvapení až do konce tohoto roku.

Co může nízký růst mezd znamenat pro vývoj HDP ve druhém čtvrtletí 2004? Pomalejší růst mezd by mohl vést ke zpomalení růstu spotřebních výdajů domácností, což by se nepříznivě projevilo i na celkovém růstu HDP. Jenže jak ukazují jiné statistiky, vše nemusí být tak jednoduché. I přes zpomalení dynamiky platů rostou maloobchodní tržby (oproti prvnímu čtvrtletí dokonce zrychlují), zvyšuje se také spotřebitelská důvěra.Výdaje domácností totiž nejsou financovány jen mzdovými příjmy, ale i skrze úvěry, jejichž objem stále roste. Jinými slovy ačkoliv byl mzdový růst ve druhém čtvrtletí velmi nízký, nemusí ještě automaticky vést ke zpomalení spotřebních výdajů domácností. Meziroční růst HDP za 2. čtvrtletí 2004 podle našich odhadů proto zrychlí na 3,5 % (v prvním čtvrtletí 2004 růst HDP činil 3,1 %).

Ve druhém čtvrtletí klesalo nejen mzdové tempo, ale i zaměstnanost (meziročně o 1,1 %). Za předpokladu meziročního růstu HDP za 2. čtvrtletí 2004 o 3,5 % až 3,6 % tak produktivita práce rostla zhruba meziročním tempem 4,7 % - tedy rychleji než mzdy. I to se však opět může v dalším čtvrtletí změnit. Každopádně ale již dlouhou dobu platí, že ve zpracovatelském průmyslu je růst produktivity práce výrazně vyšší než růst mezd.

Vývoj mezd za druhý kvartál může dát argumenty té části Bankovní rady ČNB, jež je pro pomalejší zvyšování úrokových sazeb - nicméně data za toto období jsou již poměrně "starou historií", navíc ve 3. čtvrtletí 2004 dojde zřejmě k obratu. Vývoj důvěry spotřebitelů rovněž nenaznačuje, že by zpomalení růstu mezd mělo mít nějaký fatální dopad na výdaje domácností. I nadále tak pro čtvrtý kvartál letošního roku čekáme další zvýšení úroků ČNB o 25 bp (v říjnu či listopadu).

E2004_3665b.gif ()

Související