V Poděbradech bydlí šéf kolínské automobilky TPCA Masatake Enomoto (byť si do jména přidal název Kolín), stejně jako jeho kolegové z vedení firmy. A není se co divit. Cesta do Poděbrad trvá po dálnici z Prahy pouhých dvacet minut. Do Kolína je to kousek a město samo o sobě je rozhodně romantičtější než průmyslový Kolín.

Společenské využití je zde zhruba stejné, ale příroda je zřejmě nejhezčí z celého Středočeského kraje. Ceny jsou sice stále poněkud příznivější než v Praze, avšak o láci se už rozhodně hovořit nedá.

Například nemovitosti jsou pomalu stejně drahé jako v Praze. Ceny domků se pohybují od 1,5 milionu (ty jsou určeny k rekonstrukci) až po luxusní vily za deset a více milionů. Ceny nově stavěných bytů začínají na 27 tisících za metr plochy, starší (především družstevní byty) jsou v přepočtu na metr jen o pár tisíc levnější. V kraji jde o unikum, Poděbrady jsou v tomto směru až o sto procent dražší než okolní obce.

Od vyvolených po pacienty. Město lákalo "vysokou společnost" od začátku. K panovníkům, kteří navštěvovali Poděbrady, patřil například král Přemysl Otakar I., oblíbili si je králové Václav II. a Jan Lucemburský. Největší rozkvět město potkalo za panství pánů z Kunštátu. Nevýznamnější postavou rodu se stal Jiří z Poděbrad, který byl roku 1458 zvolen českým králem. Díky němu získaly Poděbrady v roce 1472 statut města. V polovině 18. století o ně projevila zájem i Marie Terezie, která je s manželem Františkem Lotrinským s oblibou navštěvovala.

Všechny tyto osobnosti lákalo do Poděbrad krásné okolí a množství zvěře, která se dala v místních lesích skolit. O lázeňských možnostech neměl tehdy nikdo ani tušení.

Mezníkem v rozvoji města se proto stal rok 1905, kdy Poděbrady navštívil německý statkář a slavný proutkař von Bülow. Ten označil na vnitřním nádvoří hradu místo silného pramene, který se nakonec v hloubce 96,7 metru opravdu podařilo najít. První lázeňská sezona na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 1908 město přivítalo první hosty a rychle si získalo věhlas nejen u nás, ale i v zahraničí.

Poněkud páchnoucí sirnatá voda se ukázala v průběhu času jako nejlepší lék na nemocné srdce. "Naší největší výhodou je zahájení včasných rehabilitací po kardiochirurgických výkonech, neboť naše lázně jsou jediné v České republice, které tuto činnost provozují. Jedná se o léčbu pacientů po operaci srdce, která navazuje přímo na hospitalizaci pacientů v kardiochirurgických klinikách," vysvětluje generální ředitel společnosti Lázně Poděbrady Miloslav Peterka. Lázně spolupracují například s Kardiochirurgickou klinikou IKEM Praha, Kardiocentrem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Praha a s řadou dalších renomovaných klinik.

Je libo dámský víkend? Posledním hitem manažerů je trávit dovolenou aktivně. To představuje mimo jiné i lázeňský pobyt. "V průběhu posledních 10 let došlo ke zvýšení pobytových dnů zhruba o 45 procent," tvrdí Peterka. Táhnou například pobyty, v nichž lázně kromě procedur nabízejí i bohatý program se zaměřením na aktivní i pasivní odpočinek a relaxaci. "Tyto pobyty využívá nejen individuální klientela, ale v poslední době i řada velkých firem a organizací, které tyto pobyty zajišťují pro své zaměstnance v rámci sociálních programů. Mezi ně patří například týden pro ženy, wellness, relaxační pobyty či antistresový pobyt. Nechybějí ani takové lahůdky, jako je dámský víkend či víkend v pohybu," vyjmenovává lázeňský šéf dostupné možnosti. Možnosti lázeňství se rozšiřují každým rokem, mezi novinky pro domácí i zahraniční klientelu patří letos FIT pobyt v Poděbradech aneb Zdraví a krása s oxygenoterapií a bylinná relaxační terapie.

Samozřejmostí už jsou v Poděbradech "dovolené šité na míru", při nichž si klient zvolí ubytování, rozsah stravování, lázeňské procedury a další program pobytu. V nabídce jsou sportovní a kulturní vyžití, služby kosmetických, kadeřnických a vizážistických salonů, relaxační lekce, návštěvy psychologických poraden a další.

Zkrátka nepřijdou ani důchodci. Lázně pro ně mají připravené zlevněné pobyty, kde se využívá relaxace v romantickém prostředí parků a lužních lesů za přispění účinných lázeňských vodoléčebných procedur.

Jméno Poděbrady znají dobře i cizinci. Lidé ze zahraničí patří do lázeňského městečka už dlouho. Zhruba od poloviny osmdesátých let jsou na místním zámku učebny a kabinety Ústavu odborné jazykové přípravy zahraničních studentů při Univerzitě Karlově v Praze. A přípravka je tu dodnes. Příliv cizinců, kteří si přicházejí zlepšit zdraví, je stále silný, avšak v poslední době poněkud ochabuje. I zde se negativně projevila hrozba terorismu.

Lázeňští hosté nejsou ovšem odkázáni jen na to, co pro ně připraví lázně. V Poděbradech je možné hrát tenis a squash, jezdit na koních, zastřílet si na střelnici nebo se vykoupat v bazénech či v přírodním koupališti. Podél Labe vybudovalo město stezku, kterou vedle cyklistů využívají i milovníci kolečkových bruslí. Trasa vede do Nymburka, plánuje se její prodloužení do Lysé nad Labem. K romantickým vyjížďkám slouží parníky.

Město GOLFU. Symbolem Poděbrad je stejně jako léčivá voda i odpalování míčku na pečlivě sestřiženém trávníku. "Výstavba hřiště započala již v roce 1961 a v roce 2000 se naše hřiště zařadilo jako šesté v pořadí mezi plnohodnotné 18jamkové hřiště v republice," říká Lenka Dbalá, manažerka místního Golf Clubu.

Mužem, který v roce 1960 objevil prostory pro nové hřiště, byl lékař a milovník tohoto sportu Karel Havelka. Jednání o výstavbě golfového hřiště byla zahájena v dubnu 1961. Původní plán počítal s prostory o rozměrech 100 hektarů. Projekt hřiště hned od začátku počítal s variantou 18 jamek o celkové délce 7220 m. Od záměru ke konečnému provedení však uplynulo hodně času - přes třicet let musela milovníkům golfu stačit hra o devíti jamkách.

Ke konečné velikosti se hřiště dopracovalo až v roce 2000. V roce 2002 začaly práce na generální opravě závlahového systému, který byl uveden do zkušebního provozu na začátku sezony 2003. Ve stejném roce na podzim bylo hřiště přenormováno na PAR 72. "Tím v očích hráčů získalo hřiště punc standardních rozměrů," říká s uspokojením Dbalá.

Počet členů golfového klubu se pohybuje kolem 550. Nechybějí významné osobnosti z řad fotbalistů, hokejistů, vedení firmy TPCA včetně jejího prezidenta Enomota. Klub neomezuje počet členů, vklad je vcelku příznivý (alespoň ve srovnání s podobnými kluby). Vstupní poplatek stojí 70 tisíc, roční hrací poplatek činí v současné době 6500 korun. Kdo si chce přijít "pouze" zahrát, aniž by aspiroval na členství, nemusí sahat hluboko do kapsy. V tomto případě roční hrací poplatek stojí 15 tisíc korun.

Není proto divu, že si golf v Poděbradech oblíbilo značné množství Pražanů. Je levnější než třeba v Motole a cesta sem trvá zhruba stejně.
Související