Zahraniční obchod se letos vyvíjí velmi příznivě. V květnu se schodek bilance zahraničního obchodu nečekaně snížil na 2,4 miliardy korun z dubnových 7,8 miliardy korun (původní údaj za duben hovořil o 8,8 miliardy korun). Trh očekával deficit obchodní bilance v rozmezí 5 až 13 miliard korun. Český statistický úřad zrevidoval i údaje o schodku za měsíc březen, a to ze 4 na 1,8 miliardy korun díky vyššímu objemu vývozu.

Český vývoz mimořádně odolává hospodářské stagnaci ve světě. Za exportní výkonností tuzemských firem však stojí úzká skupina podniků, které jsou ve většině případů vlastněny silným zahraničním investorem. Tyto podniky využívají odběratelsko-dodavatelské vztahy svých mateřských společností a budují si dobrou pozici na zahraničních trzích. Silná cenová konkurence a s tím spojený tlak na snižování nákladů motivuje zahraniční firmy ke změně dodavatelů, kteří jsou nyní vybíráni i z našeho regionu střední a východní Evropy. Tudíž z oživení výrobní aktivity v Evropě mohou spíše než místní subdodavatelé těžit naši regionální vývozci, pokud se jim podaří udržet výrobní náklady pod kontrolou.

Dubnový a květnový schodek obchodní bilance naznačily, že kromě spotřeby domácností potáhne růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí i čistý export. Naopak z údajů o dovozu strojů a dopravních prostředků vyplývá, že investiční aktivita domácích firem zůstane ještě slabá. Růst míry nezaměstnanosti v následujících měsících bude bránit domácnostem v dalším zvyšování spotřeby a jejich výdaje by se měly spíše stabilizovat než dále růst. Přesto očekáváme, že ještě po nějakou dobu zůstanou spotřebitelé motorem české ekonomiky. Reálný růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí by mohl opět překonat dvouprocentní úroveň.

Česká spořitelna

53_E26_53 ()

Související