Připravili jsme se na dvacetiletou vodu, zařízení jsme zvedli do výše 1,5 metru. Kdybychom se včas dozvěděli, že bude přinejmenším stoletá, mohli jsme ještě spoustu věcí zachránit, hlavně hotové výrobky, říká ředitel společnosti Janka Michal Benátský.

JANKA RADOTÍN, přední výrobce vzduchotechniky, odhaduje své škody na mnoho desítek milionů korun. S ředitelem Benátským se nám podařilo spojit právě v okamžiku, když obhlížel zatopené provozy. "Je to pohled k pláči. V areálu bylo přes dva metry vody. Na některá místa se můžeme dostat jen za pomoci transportéru," líčil Benátský. Poškozeno je podle něj téměř vše. Voda poničila zásoby, stroje ve výrobní hale, kabely, sklady hotových výrobků, kanálové šachty, ale i nedávno rekonstruované šatny. "Takovou pohromu jsem si vůbec nedokázal představit," dodává Benátský. Firma je pojištěna, ale pojistné plnění má limity.

"Můj laický názor je, že to nemuselo být tak hrozivé, kdyby se voda z Lipna a Orlíku začala vypouštět dřív, i za cenu, že vznikne menší povodeň, aby pak přehrady mohly pojmout víc vody při té nejhorší vlně," upozornil Benátský.

Prvním úkolem zaměstnanců nyní bude vyčistit celou továrnu. "Není však jednoduché dostat se v této situaci k potřebné technice, k čerpadlům a stříkačkám. Potřebují je všichni," podotkl Benátský. Zahraniční vlastník továrny (koncern Lennox) se snaží pomáhat a v Německu shání vysoušeče.

STOCK PLZEŇ, přední výrobce alkoholických nápojů, musel výrobu zcela zastavit hned minulé pondělí. V areálu bylo na 60 centimetrů vody. "Ztráty se průběžně vyčíslují. Předběžné odhady hovoří o dvaceti milionech," řekl Ekonomu mediální zástupce firmy Jiří Janoušek. Největší škody vznikly ve skladu obalů, na elektrorozvodech, telefonní a počítačové síti. Hotové výrobky zasaženy nebyly, protože společnost je skladuje až v Hořovicích. Rovněž nebyly postiženy zásoby lihu ani zrající nápoje v tancích.

Obnovení výroby si vyžádá asi deset dnů, obchody se však rozjíždějí současně s oživováním počítačů. Stock oceňuje rychlost a profesionalitu hasičů. Na druhé straně však zaměstnanci kritizují, že varování nepřišlo s dostatečným předstihem a důrazem. Kdyby byly prognózy přesnější, podnik by prý část materiálu stačil zachránit.

SKUPINA UNIPETROL počítá s tím, že bude trvat týdny a měsíce, než se všechny provozy zase rozjedou. Úplně zaplavená byla Spolana Neratovice, kde je navíc značná stará ekologická zátěž. Z areálu minulý čtvrtek unikl chlór a místní rozhlas celé dopoledne vyzýval lidi, aby zůstali doma. Teprve po mnoha hodinách se zjistilo, že koncentrace jedu nebyla životu nebezpečná. Organizace Greenpeace však stále tvrdí, že ze Spolany hrozí ekologická katastrofa, protože voda se podle ní dostala i do budovy, kde jsou dioxiny. Třetím vážným problémem je prý rtuť.

Zcela pod vodou se ocitl největší tuzemský výrobce průmyslových hnojiv, Lovochemie Lovosice. Voda tam vystoupila do výše 1,5 až dva metry. "Naplnění krizového plánu pro případ třetího stupně povodňové aktivity přitom ve všech chemičkách proběhlo snad na dvě stě procent," říká mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund. "Nikdo ale nepočítal s vodou dvousetletou, či snad osmisetletou," dodává. Postiženy jsou i další výrobní firmy skupiny Unipetrol - Kaučuk a Česká rafinérská, k obnovování činnosti tam ale dochází poměrně rychle. "Zasaženy byly i čerpací stanice společnosti Benzina," doplnil Zikmund. Jde například o pumpy v Lovosicích, Litoměřicích, Kralupech, Neratovicích či pražskou stanici v Argentinské ulici.

České chemičky ztrácejí podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Stanislava Kázeckého jen na tržbách kolem 150 až 200 mil. Kč denně.

JITEX PÍSEK je patrně nejpostiženější textilkou. Byl zatopen do výše 1,5 metru. Ocitl se bez elektřiny a telefonního spojení. Hmotné škody se odhadují na 300 milionů korun. Čištění a opravy strojů si vyžádají nejméně měsíc. Fezku se naproti tomu řádění živlů téměř vyhnulo. "Povodně nás zasáhly jen okrajově," uvedl generální ředitel textilky Josef Blecha. "Protože Strakonice byly pod vodou, došlo k přerušení dodávek páry a vody. Samotná továrna však byla postižena jen minimálně," vysvětlil. Do výrobního monobloku voda vůbec nevnikla a tak Fezko bude schopno dostát všem závazkům vůči svým odběratelům. Blecha si pochvaluje i spolupráci s městem, hasiči a dodavateli.

KOH-I-NOOR HARDMUTH zaplavily řeky Malše a Vltava až do jednoho metru. Českobudějovický výrobce školních a kancelářských potřeb kvůli tomu asi bude muset omezit vývoz. Podnik nejspíš zachrání pojistka a to, že má řadu menších provozů i mimo České Budějovice.

Bosch České Budějovice byl ušetřen nejhoršího, výrobu musel přerušit jen na několik směn. Závazky vůči odběratelům splní. Pohroma totiž přišla v době, kdy většina pracovníků byla na dovolené, běžely jen některé linky a výpadek lze tudíž poměrně snadno nahradit.

Budějovický Budvar dočasně zastavil výrobu kvůli výpadku dodávek páry. Jeho ředitel Jiří Boček oznámil, že škody způsobené na pivovaru jsou minimální.

Frantschach Pulp α Paper ve Štětí, největší výrobce papíru v Čr, měl areál zatopený zhruba z poloviny. Zejména šlo o sklad dřeva a vodní hospodářství. "Paradoxně se úzkým profilem stala dodávka vody," řekl ředitel Tomáš Šabatka.

Modřanský závod Orion společnosti Nestlé Česko byl zaplaven až do výšky 1,5 metru. Budovy musí prohlédnout statik. Odběratelům firma zajistila alternativní dodávky z ciziny.

PETR KORBEL

Související