reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Jste pro zrušení superhrubé mzdy? Co by mělo být výsledkem příslušné změny zákona pro zaměstnance a zaměstnavatele?

Zaměstnanec by měl vědět, kolik musí vydělat, aby uspokojil potřeby své, státu a svého sociálního a zdravotního zabezpečení. My všichni musíme mít šanci ovlivnit, jak se s odvedenými prostředky nakládá. Jak mzdu pojmenujeme je zcela lhostejné.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Superhrubá mzda byla dle mého soudu marketingový trik, aby zdanění mohlo zůstat formálně na 15%. Nicméně z morálního hlediska je to drzost, neboť dojde fakticky k dvojímu zdanění, přičemž 34% je už plně zaplaceno zaměstnavatelem.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Odvody na sociální a zdravotní pojištění v kumulativní výši 34 % jsou nepřiměřeně vysoké a jen zakrývají neefektivitu státu v sociální oblasti. Takto vysoké odvody jsou zásadní brzdou pro podnikatele a kosmetické hry s jejich názvy nic nezlepší.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

stále ještě mnoho zaměstnaných neví, že zaměstnavatel za ně platí další odvody nad rámec hrubé mzdy, na platební pásce to není. Jsem jednoznačně pro zjednodušení, které jasně zprůhlední zdanění práce.
Patricie Rosenbergová Patricie Rosenbergová

Ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels

Určitě nerušit. Ideální by bylo, kdyby zaměstnanci dostali celou superhrubou mzdu a platili si daně a odvody sami, aby věděli, kolik je péče státu stojí.
Ivan Pavlíček Ivan Pavlíček

ředitel společnosti NEXT

Nejsem. Je třeba, aby zaměstnanci viděli, kolik za ně zaměstnavatel odvádí státu a mohli touto optikou poměřovat služby, které od státu výměnou dostávají...
Tomáš Prajzler Tomáš Prajzler

regionální ředitel Talentor Advanced Search

Nejsem. Mělo by dojít k úplnému nahrazení hrubé mzdy superhrubou mzdou a měli bychom si přestat hrát na rozdělení plateb za pojištění mezi zaměstnance a zaměstnavatele. Koneckonců jsou ty pořád jedny a tytéž peníze, které vyplácí zaměstnavatel.
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Náklad pro zaměstnavatele představuje superhrubá mzda. A co dostane zaměstnanec do kapsy je čistá mzda. Rozdíl jde státu. Je jedno, zda ho odvádí zaměstnanec sám nebo zaměstnavatel. Zrušil bych pojem hrubá mzda, ten neříká bez dopočtu nic nikomu.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Jakekoliv zjednodušení vítám. Nemělo by vést k navýšení již tak vysokému zdanění práce. Na druhou stranu zaužívané věci není třeba bez efektu měnit.
Martin Štrupl Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

Já nevím, přijde mi to jen jako další manipulace k ničemu. Byl bych pro nějaké zásadní zjednodušení celého systému daní, vlastně obecně statni a veřejné správy. Jenže jsem realista a vím, že spoustám lidí by nevonělo, kdyby na ně najednou bylo vidět.
Lukáš Vondráček Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT

Ano. Odjakživa se pracuje s hrubou mzdou, která je všude brána jako základ. A z té by měly také vycházel daně a odvody. Ideální by bylo potom všechny odvody spojit do jedné škatulky, aby to bylo co nejjednodušší a nepřehlednější.
Jan Silber Jan Silber

zakladatel jobportálu Jobstack.it

Lidé by měli vědět, kolik je stojí tento stát. Jen v zájmu státu je to, aby lidé nevěděli, že téměř půlku jejich odměny si vezme stát a z toho, co jim zbyde, si vezme ještě DPH. Takže jsem pro super hrubou a čistou mzdu (všechny odvody dohromady).
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Ano. Jsem pro sjednocení postupů a jednoduché věci. Měl by si to umět spočítat člověk s dokončeným základním vzděláním, který měl z matiky alespoň trojku. A ti druzí se musí mít koho zeptat :-).
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama