reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Odborníci letos očekávají osmiprocentní růst mezd a jejich celoroční průměr ve výši kolem 32 tisíc hrubého měsíčně. Jak to vidíte vy?

Růst mezd je ještě rychlejší. Na pracovním trhu nejsou prakticky žádní lidé. Růst mezd brzy vyvolá prudké zvýšení cen služeb. Ve zdravotnictví musí dojít k razantnímu růstu úhrad od zdravotních pojišťoven, které budou krýt zvýšené mzdy.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Mzdy rostou a porostou. Pro některé pozice, zvláště v IT (vývojáři), je nárůst nafouknutý díky velké poptávce po těchto lidech. Nejde to ale ruku v ruce s nárůstem produktivity či přidané hodnoty výstupů. A to není zdravé a dlouhodobě udržitelné.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Současný růst mezd a uvedená predikce tvoří bublinu. Motorem růstu bohužel není rostoucí produktivita; je jím převážně demografie, nepružné pracovní právo a obava "státu" z přistěhovalců.
Tomáš Prajzler Tomáš Prajzler

regionální ředitel Talentor Advanced Search

Platy rostou bez ohledu na výkon. Není kde brát lidi a demografie se obejít nedá, bude mnohem hůř. Firmy už nyní omezují investice a zastavují růst. Tenhle obrázek vídáme nyní mnohem časteji.
Markéta Stržínková Markéta Stržínková

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Spíše než fixní nárůst mzdy jsou lepší variantou investice do dalšího vzdělávání zaměstnanců a jejich nepřetržité zdokonalování v oboru. Naši pracovníci jsou také pravidelně povyšováni, což zároveň znamená i nárůst jejich mezd.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Podobně.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Mzda je v soukromém sektoru přímo vázaná na výkon a produktivita práce. Není a nesmí být závislá na politickém rozhodnutí a vůbec ne na mediálním tlaku. Zaměstnavatel, který to myslí vážně se svým podnikem, chce mít spokojené zaměstnance.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Zdravý růst mezd bohužel přerostl ve mzdovou spirálu, která není krytá zvyšením produktivity. Negativni roli v tomto vývoji bohužel hraje i stát, který svými kroky umocňuje tento problém v byznysu.
Martin Štrupl Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

Osmiprocentní růst mezd se pravděpodobně odehraje. Osobně si myslím, že bohužel nebude doprovázen odpovídajícím zvýšením produktivity práce. Mám obavu, že až se bude ekonomice dařit hůř, může to vést k potížím s konkurenceschopností.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Požadavek na růst mzdy je legitimní požadavek každého zaměstnance za předpokladu, že při jeho předložení nabídne zaměstnavateli vyšší produktivitu. O této nutné podmínce pro možnost navyšování mezd, bohužel, odborové organizace a vláda nehovoří.
Jindřich Kotyza Jindřich Kotyza

jednatel Linde Material Handling ČR

Mzdy rostou až destítky procent, kéž by zároveň s nimi rostla i produktivita, loajalita, zodpovědnost a spolehlivost pracovníků.
Ivan Pavlíček Ivan Pavlíček

ředitel společnosti NEXT

V našem oboru, IT, vlna výrazného navýšení mezd probíhá razantně poslední 3 roky v řádu desítek procent. Tlačí nás do vyšší produktivity práce, což je správně. V případě konzultantských služeb ji musíme přenášet na zákazníky a z toho radost nemám.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Růst by měl odpovídat produktivitě práce. Pokud jsou zaměstnanci a firmy tak výkonné, tak je to v pořádku. Ale nezapomeňme, že pro exportéry zůstává riziko kurzu koruny a pro všichni přibudou další náklady, např. v důsledku zrušení karenčních dnů.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Prostor pro růst mezd určitě je, ale zároveň se musí zvyšovat také produktivita práce. Těm nejlepším zaměstnancům, kteří svojí prací žijí, ale musí firmy nabídnout něco víc než jen peníze. Například možnost seberealizace a podíl na rozhodování.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Já to vidím tak, že malé firmy mají problém. Asi všichni jednou skončíme v holdingu a bude nám dobře.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Ve výrobní sféře si asi podnikatelé růst mezd ohlídají. I když při nulové nezaměstnanosti je možnost svázat růst výkonu s růstem mezd také nulová. No a chtít po úřednících vyšší výkon.......... To si snad nemyslí ani sociální demokrat !
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Růst mezd bude určitě pokračovat. Jako klíčové vnímám ale spíše to, zda se jedná o navýšení plošné či výkonnostní. A tady už bohužel optimista nejsem. Mzdy, především ve státní správě, by měly více reflektovat individuální výkon před plošným růstem.
Jan Silber Jan Silber

zakladatel jobportálu Jobstack.it

Vidím to tak, že nejvíce chyb se dělá v euforii, kdy se daří. O to více to bolí, když bublina splaskne. Proto je náš přístup konzervativnější a o to déle nám to vydrží fungovat. Přidávat ale určitě budeme.
Radomír Klofáč Radomír Klofáč

jednatel Moris design

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama