reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Unijní eurodotace Česku podle vás: - prospívají, podporují modernizaci republiky - prospívají, ale jsou spojeny s korupcí - škodí, křiví tržní prostředí - škodí, jsou neefektivně vynakládány

Unijní dotace dávají smysl pouze do infrastrukturálních projektů. Jinak jdou většinou na předražené projekty a pokřivují podnikatelské prostředí.
Jan Silber Jan Silber

zakladatel jobportálu Jobstack.it

Dotace: dobrá myšlenka, špatné provedení. Buď by měl být rovný přístup pro všechny nebo investice jen do infrastruktury a nepodnik. oblastí. Příkladem je zdravotnictví, kde si stát/kraje investuje do vlastního a nestátní sektor je téměř bez šance.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

V zásadě prospívají, ale vzhledem k tomu, že je jich mnoho typů a různých cílových skupin, nelze generalizovat. Mám za to, že jsou oblasti, které není možné nechat volně na tržním prostředí. Záleží také na tom, jak se k těmto penězům sami chováme.
Vítězslav Bican Vítězslav Bican

ředitel Channel Crossings

Obce a města čerpají na některých programech až polovinu dotací. Problém jsou jednak neúměrná administrativa ( za sedm let vzrostla 4x) a jednak rozdílné priority EU a obcí. Proto se velmi snažíme o zjednodušení a správné nastavení cílů.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Principiálně dávají (omezený) smysl jen ve veřejné sféře a i tam jen někde (smysluplná infrastruktura). Do soukromé sféry nepatří. Dostat zdroje zadarmo jen proto, jsem dokázal vyplnit komplikovaný formulář, není skill, který je radno rozvíjet.
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Prerozdelovani zdroju, vyber prostredku a cerpani dotaci, s tim spojena agenda je neefektivni.I kdyz CR vice cerpa nez odvadi, ve zkutecnosti to pavzuji v cistem dopadu do ekonomiky za negativni.
Martin Štrupl Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

Malé obce bez dotací nepostaví téměř nic. Aplikace u veřejných statků lze ještě chápat. Ale konvergence k Evropě či zvyšování konkurenceschopnosti tím, že dáváte lidem něco zadarmo (resp. za kupu administrativy), to jest hloupost do nebe volající.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Ideálně dotaze zrušit, ale plošně, napříč EU/světem. Pokud k tomu nedojde, tak dotace budeme čerpat, prostě proto, že tu platíme (velké) daně, a když už tu ty dotace holt máme, tak nevidím důvod, proč by naše daně měly být rozděleny všem, kromě nás.
Václav Muchna Václav Muchna

majitel společnosti Y Soft

Dobrý nástroj na podporu malého a středního podnikání, malých obcí ap. dopadl tak jak si zasloužíme, tak jací jsme. Myslím, že min. polovina dotací pomohla, podpořila, rozvinula, zkvalitnila, zdokonalila, vylepšila, srovnala... Ta druhá bohužel !
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Dotace. -škodí, křiví tržní prostředí -škodí, jsou neefektivně vynakládány Jednou se budo děti učit, jak velkou chybou dotace byly a jaké obrovské škody napáchaly!
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Eurodotace do soukromého sektoru jsou zvrhlost. Do státní infrastruktury jako způsob přerozdělování evropských peněz, ano. Pochybnosti mám o jejich efektivním využití.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Celý systém dotací je nesmyslný a měl by se zrušit. Ohromným způsobem pokřivuje trh, protože se často podporují zbytečné a předražené projekty. Navíc se cestou obrovská část peněz "poztrácí" kvůli nepřehledné byrokracii a úplatkům.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Dotace být měly být nápomocné na zlepšení infrastruktury ovládané státem. Do privátního prostředí nepatří. Firmy se tak nenaučí být konkurenceschopné a mnohé přežívají jen díky dotacím.
Pavel Koutný Pavel Koutný

Ředitel rodinné oděvní firmy

Nelze to takto hodnotit globálně, ale můj názor je, že prospívají, ale jsou spjaté s velmi podivným prostředním a logikou. Jedno slovo v žádosti a jeden názor posuzovatele rozhoduje o mnohaměsíční práci desítek lidí.
Radomír Klofáč Radomír Klofáč

jednatel Moris design

Jak kde. Někde pomohly. Nepříznivá je v vedlejší administrativa. Dlouhodobě to nedává smysl.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Zastávám dlouhodobě názor, že dotace křiví podnikatelské prostředí. Do byznysu nepatří. Mohou prospět ve veřejném sektoru, např. železnice, dálnice, ochrana živ. prostředí, a pod. Měly by převažovat dotace do celoevropských projektů.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Dotace jsou zlo. Stát bere peníze někomu, kdo je vydělat dokáže a dává je někomu jinému - "ideálně" konkurentovi jejich původce. Tedy: - křiví tržní prostředí - jsou neefektivně vynakládány - demotivují užitečné - rozvíjí korupci - škodí ...
Lukáš Vondráček Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama