reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Kvůli zvyšování sazeb ČNB začínají zdražovat hypotéky, během tří let mohou měsíční splátky průměrné hypotéky vzrůst i o několik tisíc korun. Dělala/dělá podle Vás ČNB dostatečná opatření, aby hypoteční boom brzdila a úvěry na bydlení si nebraly i domácnosti, které se při růstu splátek mohou dostat do finančních problémů?

Uvědomme si, že sazby bývaly před deseti lety ve srovnání s dnešními i více než sedminásobné. Obezřetnost ČNB je na místě, nemyslím si však, že by postupné zvedání sazeb v dohledné době měl domácnostem způsobit zásadní finanční problémy.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

ČNB se míchá do věcí, které vůbec řešit nemá. Banky mají dost nástrojů, jak prověřit bonitu klienta. Navíc strašení realitní bublinou je přehnané. Ceny bytů sice rostou, ale to jen kvůli převisu poptávky nad nabídkou způsobenému nepovolováním staveb.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Touhu po bydlení ve vlastním chápu, ale nemuselo by být za každou cenu v Praze. Mimo Prahu máte šanci stavět sami svépomocí za nižší náklady.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Realitní trh se přehřívá a nemovitosti dosahují závratných cen. Nesmyslná touha všech po bydlení "ve svém" a rostoucí příjmy ženou ceny nahoru. Zvyšování úrokových sazeb je správné, stejně tak i požadavek na vyšší míru spolufinancování.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

S výjimkou Prahy a pár dalších míst se trh s nemovitostmi chová standardně pro fázi konjunktury a to včetně pobídek formou levných peněz. Strach o mladé dlužníky myslím mít nemusíme. ČNB spíše vyčítám liknavost a chyby při řízení pozice koruny.
Petr Chvátal Petr Chvátal

CEO PPL CZ /DHL Parcel Slovensko

Právě kvůli levným hypotékám je přehřátý trh s nemovitostmi. Zdražení hypoték je krok k ochlazení tudíž správným směrem. I peníze musí mít svoji cenu.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

ČNB podle mne škodí všemu a všem, kdo jsou na koruně jen trochu závislí. A to dlouhodobě. Deformuje měnu, trhy, zkrátka vše. O nějakém smysluplném řízení silně pochybuji a radu pokládám za sbírku zběsilých ekonomických trafikantů.
Lukáš Vondráček Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama