reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Poznamenala váš byznys ukrajinská krize a následné sankce vůči Rusku, "zchudnutí" Rusů kvůli slabému rublu nebo odliv ruských turistů z Česka? Pokud ano, jak?

Naše prodejní jednotky mají stálou rusky mluvící klientelu. Úbytek byl patrný před cca 1 rokem, ale nyní je opět vše v běžných kolejích. Je známo, že Rusko již překonalo několik podobných krizí, tamní lidé jsou na tyto ekonomické výkyvy zvyklí.
Pavel Koutný Pavel Koutný

Ředitel rodinné oděvní firmy

Podnikáme i na Ukrajině. Tamní inflace zvýšila mzdy o desítky procent.
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Na realitní trh to nemá žádný dopad. Většinu kupců nových bytů totiž tvoří Češi, cizinci jsou ve výrazné menšině.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Rusko je velmoc, na mnoha úrovních. Vliv sankcí cítíme všichni, otázka je jen, zda o tom víme. Pro firmy se zájmy v Rusku jsou následky omezující: sankce komplikují obchodní případy nebo stimulující: pro ty, kteří překážky vidí jako příležitost.
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Rusko netvoří zásadní byznys pro naši společnost. Sankce se nás dotkly nepřímo - oslabením Rublu, naše produkty, i když nejsou předmětem sancí jsou pro Rusy teď drahé.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Nedpoznamenala. A i kdyby, držím se svého rčení: Freedom before Business!
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Vůbec. Poskytuje (bohužel) pouze tuzemské služby.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Měli jsme příležitost sledovat a později se i seznamit se zajímavými úkazy v oboru kyberbezpečnosti, ale to je tak asi vše. Přímý dopad sankcí na naší produkci nijak negativně nezaznamenáváme.
Lukáš Vondráček Lukáš Vondráček

partner ve společnosti ELAT

V businesse bychom se měli zaměřovat na export přidané hodnoty do vyspělých zemí. Samozřejmě to chce vyšší konkurenceschopnost, kterou řada firem nemá. To je činí závislými na exportu do rozvojových zemí a sankce je pak bolí.
Václav Muchna Václav Muchna

majitel společnosti Y Soft

Naštěstí máme výrobní závod v Rusku a jsme skoro soběstační. Pro ruské výrobce a dlouhodoubou soběstačnost tamního průmyslu je to určitě podpůrný krok, což asi nebylo původním smyslem...obecně jsem proti těmto sankcím a vlivu politiky do byznysu.
Martin Štrupl Martin Štrupl

generální ředitel Hamé

S výjimkou měst závislých na turistickém ruchu v podstatě ne. I u nich je to spíše otázka zeslabení rublu ( i posilování koruny) než sankcí. Podobné je to s cenou nemovitostí resp. poklesem obchodů s nimi.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Ne, i míra útoků a snahy o zneužívání našich aplikací je stálá, tradičně z Ruska nejvyšší.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Pozitivní. Přebíráme tam projekty, které by jinak řešili USA firmy.
Jiří Konečný Jiří Konečný

zakladatel ELKO EP

Náš business, tedy výběr a vyhledávání zaměstnanců v podstatě ne. Mohla ho však paradoxně ovlivnit pozitivně, kdyby náš státní aparát stihl zareagovat a usnadnit vstup Ukrajinců na náš vyčerpaný trh práce, tak jako se to podařilo v Polsku.
Tomáš Prajzler Tomáš Prajzler

regionální ředitel Talentor Advanced Search

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama