reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Mladé rodiny v současné době kvůli vysoké ceně bytů řeší dilema, jestli si pořídit vlastní bydlení, nebo bydlet v nájmu. Co byste poradili svým dětem: i přes vysoké ceny koupit vlastní byt, nebo v nájmu počkat na příznivější ceny?

Vlastní bydlení není pro mladé lidi i mladé rodiny nezbytné. Svým dětem bych doporučil si byt pronajmout. Časem by se, v závislosti na cenách a příjmech, mohli rozhodnout, jak postupovat dále.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Koupě bytu, a to i na hypotéku, je rozumnější než nájem. Po dvaceti letech hypotéky vlastníte byt, po stejné době nájmu jste bez bytu a utratíte zhruba stejně. I byt zatížený hypotékou lze prodat a v případě urgentní potřeby zvolit variantu nájmu.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Pokud jim to jejich majetková situace dovolí, tak by měli koupit byt, který jim bude vyhovovat.
Jan Kolář Jan Kolář

ředitel České kosmické kanceláře

Podle priorit dané rodiny na příštích pár let a podle lokality vybrat nájem (flexibilita) nebo vlastní bydlení (investice). Při rozhodování a pak při hledání nemovitosti bych se držela praktického pořekadla: "kdo hledá, ten najde".
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Zpočátku nájemní bydlení, vlastnit byt na začátku kariéry může omezovat při stěhováním za prací.
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Určitě nájem. Bohužel na venkově je velmi malá nabídka slušného nájemního bydlení. Dříve budovali nájemní byty pro zaměstnance fabrikanti, národní podniky nebo národní výbory . Dnes u nás za 25 let nikdo nic nepostavil.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Rozhodně nájemní bydlení, mění se občas zaměstnání i počet členů rodiny. Problém bude cena nájemného obzvlášť v Praze a okolí (výstavba nestačí zájmu).
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Volil bych začátek v nájmu a po stabilizaci bydlení vlastní.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

1) Víme vůbec v tuto chvíli, kde budeme pracovat za 5 let? 2) Nyní na dražší byt s partnerem sice máme, ale v okamžiku hospodářské krize nebo nezaměstnánost nebo rapidního navýšení úroků to můžeme být cesta do pekel. 3) A budeme spolu i za 5 let?
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Určitě bych doporučil pořídit si vlastní bydlení. I při současných rostoucích cenách lze najít vhodný byt. Jen je nutné řídit se jednoduchým "Korcovým pravidlem", které říká, že cena menšího bytu nesmí přesahovat 20násobek ročního nájemného.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

První bydlení - i pro mladou rodinu - by mělo být v nájmu. Mladí chtějí mít při rozhodování o své budoucnosti svobodu. A to jim splácení hypotéky nedá. Rozhodnout se o koupi vysněného bydlení mohou kdykoliv v budoucnu.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Jsem pro bydlení v nájmu, Přijde mi absurdní požadavek na to, že by si mladý člověk měl za každou cenu ze svého platu dovolit hypotéku. Navíc se vlastnictví může stát psychologickou zátěží při rozhodování o změně zaměstnání nebo v osobním životě.
Lenka Doležalová Pavilková Lenka Doležalová Pavilková

majitelka agentury Channel Crossings

Vlastnictví může být velkou koulí u nohy, zvláště pokud kupuji byt jenom proto, abych jej vlastnil... Jsem zastáncem klidného spaní, čas ještě ukáže.
Tomáš Rychnovský Tomáš Rychnovský

majitel Centra fyzioterapie a celostní medicíny Tomáše Rychnovského

Kromě možných krátkých výkyvů byty asi levnější nebudou, pokud tedy setrváme v civilizovaném světě (v EU). Já jsem konzervativní v tomto ohledu. Radil bych raději koupit, pokud si troufnou to splatit.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Vůbec nikam bych se nehnal. Vlastnictví zavazuje a je potřeba k němu dospět. Navíc jsme v situaci, kdy nájemné je mnohdy levnější než koupě (při zpočítání amortizace nemotivosti, úroků z úvěru nebo nákladů ušlé příležitosti vlastních zdrojů).
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Rozhodně bydlet v nájmu v místě, kde to je pro provoz rodiny a sladění se zaměstnáním nejvýhodnější. Časem se ukáže, co dál.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama