reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Měla by podle vás vodovody a kanalizace v Česku provozovat města a obce nebo soukromé společnosti?

Máme k dispozici data, díky kterým dokážeme porovnat provozování vodovodní a kanalizační sítě soukromými firmami a obcemi? Nebo posuzujeme pouze podle zpráv z médií?
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Pokud vím, tak většinu sítí dříve města a obce vlastnily. Prodej nebo pronájem byla chyba a korupce. Určitě jsem pro města , ale aby se to neopakovalo.
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Zkušenosti ukazují, že převod přirozeného monopolu do soukromých rukou bez náležité regulace nefunguje. Pokusy o cenovou regulaci vedou k růstu cen. Jsem spíše pro obce, ale zde je nutno ošetřit profesionální vedení a omezení politické korupce.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

V médiích se propírají negativní kauzy, které se nezvládly především díky spekulacím a korupčnímu prostředí.Myslím, že je dosti příkladů kde s vodou dobře hospodaří a které se dají následovat,ale to je pro média nezajímavé.Co jsme si navařili ...
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Odpovím jinak - obecně k byznysu s vodou. Voda je budoucnost, nezbytnost, voda = život. S kamarádem vytváříme nový projekt s názvem Masaru Water. Chceme ukázat, že voda může mít a podle všeho má paměť a uchovává informace, které do ní vysíláte.
Jiří Stabla Jiří Stabla

majitel společnosti Carun Pharmacy

Pokud nenastane situace, že soukromá osoba bude mít monopol anebo nedojde ke kartelové dohodě mezi jedinými poskytovateli a stát bude mít možnost regulace v případě potřeby, tak si myslím, že klidně může tuto činnost provozovat soukromá firma.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Už v době tendrů na provozování vodovodů a kanalizací před mnoha lety prozíraví lidé varovali před negativními důsledky, jako je zdražování vody a zanedbaná infrastruktura. Je však otázkou, zda jsou města a obce schopny vést tento byznys lépe.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Nejsem zastánce podnikání měst a obcí - tam je vždy prostor pro korupci. Tedy soukromé společnosti. Ale musí být vybírány na základě otevřených, transparentních tendrů, ne tendrů šitých na míru.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Města a obce, pokud to zvládnou - což není jisté. Jinak korupce může být na obou stranách.
Jiří Konečný Jiří Konečný

zakladatel ELKO EP

Města a obce, pokud ovšem nejsou zastupitelé zkorumpovaní.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Podle mě nezáleží na formě vlastnictví, ale na zákonem daných podmínkách spravování společensky tak významné služby jako je distribuce vody a hospodaření s ní. Kritériem pro tuto službu nemá být komerční zisk nýbrž její dlouhodobá udržitelnost.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

Oba typy subjektů - vždy je významné porovnávání cen mezi obcemi a důsledná kontrola nezneužívání monopolu.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Soukromá firma musí mít nad sebou schopného a hlavně na něm nezávisého regulátora a veřejná firma musí mít schopné vedení a neposílat peníze politickým stranám (nebo mít 6 firemních aut pro ředitele). Nevím, co v českém údolí bude fungovat lépe.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama