reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

ČNB chce výrazně omezit objem hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Mimo jiné tím chce předejít nafukování realitní bubliny. Pomůže podle vás tento krok zastavit prudký růst cen nemovitostí z posledních let?

Moc nevěřím, že tento krok pomůže snížit ceny realit, ale pokud by se to povedlo, bylo by to samozřejmě jen plus. Jelikož ceny nemovitostí jsou vyšroubovány do nesmyslných výší.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Samozřejmě, že omezení poptávky bude mít vliv na cenu. Jako hlavní přínos necítím v zastavení růstu cen, ale předcházení nestability na trhu. Každé přehřátí má za následek pád. Kolik lidí si kalkulovalo splátku s pravděpodobným úrokem za 5/10 let?
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Především by mělo být snadnější zahajovat nové stavby. Ale i tohle pomůže.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Myslím , že je to dobrá úvaha z pohledu eliminovat nafukování realitní bubliny. Obchodníci "s teplou vodou" jsou nějak moc aktivní! Mám obavu , aby to nebouchlo v Evropě jak před lety v Americe !
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Podle mne správné.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Ceny nemovitostí rostou i z řady jiných důvodů, opatření ČNB považuji jen za kosmetickou změnu. Pokud něco hypotéky opravdu zbrzdí a povede ke zpomalení růtu cen bytů, bude to spíše růst úrokových sazeb, případně zbrždění růstu ekonomiky.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Ceny nových bytů rostou proto, že jich je kvůli legislativnímu Kocourkovu nedostatek. Na druhou stranu stát prostřednictvím ČNB nesystémově zasahuje do volného trhu a velmi ho deformuje. ČNB by podmínky pro získání hypotéky vůbec řešit neměla.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Dostupnost vlastního bydlení se zhorší. Někteří na hypotéku nedosáhnou. Možná to zpomalí růst cen nemovitostí, ale může to vést k dalšímu růstu pronájmů bytů.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama