reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Co si myslíte o evropských dotacích? Jsou spíše prospěšné nebo spíše škodí?

Dotace s sebou přinášejí množství problémů. Jsou nesystémové a mají prvky sociálního inženýrství. Vhodné jsou jedině pro budování infrastruktury státu. Ve zdravotnictví jsou zneužívány pro podporu hlavně státních a krajských nemocnic a korupci.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Dotace jsou zajímavé pro příjemce. Bohužel jsou nesystémové, deformující, ale pro politiky jsou nástrojem určité závislosti a vděčnosti.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

V sektoru ojetých vozů se evropské dotace nevyskytují. Přitom zejména obnova přestárlého vozového parku by si je zcela jistě zasloužila. A to jak z ekologických, tak z bezpečnostních a zdravotních důvodů.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Dotace mají význam pro dopravní infrastrukturu. Jinak vytvářejí korupční prostředí a zejména deformují trh.
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

S dotací je to jak s reklamou: víme, že polovina prostředků za ni jsou vyhozené peníze, nevíme ovšem jaká. Dotace EU jsou často prospěšné, často (asi nad 50%) ale dělají více zla než užitku. Vyhozené peníze všech daňových poplatníků (i plátců DPH).
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Je zapotřebí rozlišovat dotace na veřejné stavby (dálnice, nemocnice) a na soukromé projekty. První kapitola je vcelku OK, ale brát peníze úspěšným a přerozdělovat je zpravidla méně úspěšným nebo pochybným, tak to je čisté hospodářské zlo.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Vše co se dělá poctivě má smysl, to platí i na dotace. Jejich smyslem je podpora tam kde je to třeba. Že dotací někdo zneužívá je jasné, ale to procento těchto lidí je stejné jako v jakémkoli jiném oboru.
Radomír Klofáč Radomír Klofáč

jednatel Moris design

Jsme podpůrci většiny evropských dotací. Dotace stimulují investice, které jsou nositeli zproduktivňování a zproduktivňování je zase nositelem reálného růstu mezd, tzn. životní úrovně.
Ladislav Brázdil Ladislav Brázdil

ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)

Dotace jsou obrovským nesmyslem. S nepatrnou nadsázkou jsem přesvědčen, že čistá dotace neexistuje. Neuplyne dlouhý čas a současná doba dotační se bude zpětně hodnotit velmi negativně .
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Souhlasím s nimi v oblasti rozvoje jednotné evropské infrastruktury a obyvatelnosti krajiny. Nesouhlasím s nimi v podpoře podnikání, kde převážně kazí přirozené tržní síly, pokud se výrobek nebo služba dá snadno distribuovat na širším teritoriu.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Jsou přínosem pro rozvoj zanedbaných regionů, pro obce apod. Zásadním způsobem ale pokřivují přirozené vztahy, vedou k lobismu a klientelismu tam, kde by to šlo dobře i bez dotací.
Miroslav Bárta Miroslav Bárta

egyptolog

Evropské dotace j(i všechny jiné) jsou největším mínusem EU. Státy by měly k EU přitahovat jiné hodnoty, než dotace. Nevadily by mi dotace pouze pro veřejný sektor - na silnice a infrastrukturu. Ale dotace do byznysu rozhodně NE!!!
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Bohužel, s obrovskou administrativní zátěží řeší problémy, které by při rozumnějším nastavení podílu na vybraných daních, většina obcí vyřešila mnohem efektivněji. Za dnešních podmínek jsou však pro řadu obcí nezbytné.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

S evropskými dotacemi je spojena především spousta korupčních skandálů. To celé je vrhá do negativního světla a degraduje na líheň korupčníků. Jistě existují i "poctivé" projekty, nevím, zda nejsou v menšině.
Patricie Rosenbergová Patricie Rosenbergová

Ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama