reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?

Každá pracovní síla má na trhu práce svou hodnotu. Moje osobní zkešenost je, že absolventi často vidí své možnosti za hranicí reálných možností.
Radek Kupka

Ředitel společnosti Utylis Energie s.r.o.

Pravidlo č. 1: "Žádný učený z nebe nespadl + kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem + dvakrát měř, jednou řež = kdo chce kam, pomozme mu tam." Pravidlo č. 2: "Pravidlo číslo 1 je: Čas jsou peníze."
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Plat absolventa VŠ by měl být férový. Je důležité najít rovnováhu mezi tím, co si student po osmnácti letech vzdělávání zaslouží a tím, jaká je jeho hodnota pro zaměstnavatele na trhu práce. Konkrétní částka by se měla blížit průměrné mzdě.
Magdalena Souček Magdalena Souček

vedoucí partnerka EY v České republice

Záleží na oboru, znalostech absolventa a odborné praxi, kterou mnozí absolventi během studií mohou získat. Praxe získaná v době studií naznačuje, že absolvent má o práci zájem a je ochoten na sobě pracovat.
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Absolventi si určitě zaslouží víc než studenti, protože studovat je jednoduché, teprve absolvovat je složité. Jinak záleží na oboru, konkurenci a firemním nastavení mezd, ale jsem pro spíš nižší ocenění na začátku a růst až podle dalších ukazatelů.
Vítězslav Bican Vítězslav Bican

ředitel Channel Crossings

Domnívám se, že by se při zaměstnávání mladých lidí neměla brát v potaz délka praxe, ale naopak pouze jejich znalosti, dovednosti, aktivita a pracovní morálka. Dle těchto kritérií by měli být ohodnoceni v prvním roce zaměstnání. Poté dle výsledků.
Jindřich Kotyza Jindřich Kotyza

jednatel Linde Material Handling ČR

Výše platu absolventů by se měla odvíjet od jejich konkrétních schopností a zkušeností, které mohou použít v praxi. Pokud jsou schopni ihned se zapojit do pracovního procesu a rychle se zaučí, určitě si zaslouží vydělávat nadprůměrnou mzdu.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Jako manažer asi hovořím proti úspoře nákladů, ale myslím si, že by bylo dobře, aby mladí lidé byli lépe placeni.
Petr Choulík Petr Choulík

generální ředitel Linde Gas

U čerstvých absolventů VŠ míváme v prvních 24 měsících vysokou volatilitu (první "skutečná" práce pro většinu bývá jenom "na zkoušku"), což je pro nás nákladově větší problém, než nepřiměřené mzdové požadavky.
Markéta Stržínková Markéta Stržínková

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Plat = výsledek vyjednávání. Avšak opět cítím, že se rozevírají nůžky mezi reálnými přínosy pro firmu a požadavky na ohodnocení. Je to prostě trh, nízká kvalitní nabídka = vysoké ceny. Nejvíce mě štve stát, který v době růstu luxuje lidi z trhu práce
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

U absolventů hledáme potenciál, chuť se učit, flexibilitu a ochotu relokace. Pokud během studia získali pro nás užitečnou praxi, účastnili se školních projektů a mají zahraniční zkušenosti např. z programu Erasmus, jsme v ohledu mezd velmi štědří.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Český vzdělávací systém ve své většině nedokáže absolventy připravit na praxi. Dalším problémem je motivace. Stále častěji se setkávám s tím, že hlavním zájmem je "užívat si". Platy se pohybují mezi 22-35 tisíci, ale růst je na každém z nich.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Osobně se přikláním k názoru, že i u čerstvě začínajících zaměstnanců se vyplatí investovat do viditelně talentovaných jedinců, kterých je ovšem podstatná menšina. V případě naší společnosti jsou nástupní platy absolventů v rozpětí 18 - 33 tisíc.
Petr Chvátal Petr Chvátal

CEO PPL CZ /DHL Parcel Slovensko

My chápeme absolventa jako investici do budoucna. Zprvu jde o čistý náklad - plat spíše nižší (podle oboru - konstruktér víc), poté, až začne "vracet" jsme celkem štědří. Snažíme se maximálně motivovat na výsledek.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Maximálně odpovídající průměrné mzdě. Tempo růstu si absolvent určí svými reálně dosaženými výsledky.
Ladislav Brázdil Ladislav Brázdil

ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)

Ve skutečnosti si zaslouží podstatně méně, než jim v důsledku nedostatku pracovníků platíme.
Kvido Štěpánek Kvido Štěpánek

ředitel Isolit-Bravo

Záleží na schopnostech absolventa. Někdo si ve 22 letech na sebe umí vydělat a firmě přináší mnoho a pak jsou absolventi, kteří tak schopní nejsou. Navíc se liší platy obor od oboru, proto házet do placu jakékoliv cifry nemá vypovídající hodnotu.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

To závisí na oboru a profesní zkušenosti absolventa. Určitě by měl nejprve prokázat svoji hodnotu a přínos.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Nastavení mzdové politiky ve firmě je velká alchymie, i když by se mohlo zdát, že trh ji vyřeší za nás. Mzda musí být především důstojným ohodnocením práce a kvalifikace. Snížené odvody v prvním roce by k tomu přispěly.
Šárka Litvinová Šárka Litvinová

spolumajitelka společnosti Asiana

25.000
Patricie Rosenbergová Patricie Rosenbergová

Ředitelka obchodu a marketingu CPI Hotels

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama