reklama

Byznys Echo

Chcete znát názory šéfů úspěšných firem i podnikatelských hvězd? V rubrice Byznys echo komentují osobnosti českého byznysu aktuální i nadčasová témata v české ekonomice, politice i podnikatelské praxi.

Odpovědi osobností na otázku

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?

Není. Těším se ale na ten povyk, až se bude připravovat zákaz cukru v potravinách a nápojích. Deset k jedné, že k tomu dojde (k zákazu i k povyku).
Hana Gawlasová Hana Gawlasová

partnerka advokátní kanceláře Squire Patton Boggs

Myslím, že není ohrožením svobody. Normální je nekouřit a většina by měla být chráněná před dopady chování menšiny. Je řada omezení, která považujeme za normální. Toto považuji za jedno z nich.
Lumír Al-Dabagh Lumír Al-Dabagh

ředitel Beneš a Lát

Jsem nekuřák. Děsím se ale takových zákonů, jako je ten náš protikuřácký. Co lidem zakážou příště? Kam se poděl rozum?
Petr Choulík Petr Choulík

generální ředitel Linde Gas

Pokud jsme společnost primitivní, potom je. Pokud jsme společnost vyspělá, potom máme kapacitu dohlížet důsledků svých činů a v takovém případě není. Schválně, co se z ankety ukáže, jakou společnosti jsme :-)
Libor Malý Libor Malý

zakladatel serveru Jobs.cz

Protikuřácký zákon se dá pochopit. Co ale omezení prodejní doby o svátcích? A připravované zákonné úpravy pro práci z domova? Nebo povinnost pro firmy poskytnout zaměstnancům 5 dnů na sick days? O tom zcela vážně diskutují politici :-(
Mirko Kalous Mirko Kalous

Okin Group

Myslím si, že tento krok je správný, a pokud chtějí lidé ničit své zdraví, tak ať to dělají venku, aspoň do sebe dostanou i trochu toho čistého vzduchu, ne?
Jiří Stabla Jiří Stabla

majitel společnosti Carun Pharmacy

Nejedná se zdaleka jen o zákaz kouření , takže ano.
Dan Jiránek Dan Jiránek

Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR

Svoboda ve vztahu k zákazu kouření je příliš silné slovo. Nekuřáci mají právo nebýt obtěžováni.Jako nekuřákovi mě bude vadit,že si nemohu občas čichnout k voňavému,nepančovanému,nechemizovanému tabákovému dýmu. Vlastně takový snad už ani neexistuje.
Martin Hutař Martin Hutař

jednatel PRO-BIO

Je to rozumné omezení svobody. Takových omezení je v našich životech mnoho, některá jsou rozumná a z dobrých důvodů, jiná nerozumná a svévolná. Zákaz kouření patří mezi ta první.
Vítězslav Bican Vítězslav Bican

ředitel Channel Crossings

Rozhodně ne. Demokracie stojí na pravidlu, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže kuřáci ohrožují svobodu nekuřáků, ne opačně.
Ladislav Brázdil Ladislav Brázdil

ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)

Zákon není omezením svobody. Hlavně musí existovat svoboda pro ty, které bezohledné kouření ostatních nejen omezuje, ale poškozuje jejich zdraví. Fatální je totiž i pasivní kouření, kterému se nyní v některých restauracích bohužel vyhnout nedá.
Evžen Korec Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol

Zajímavý logický omyl. Kuřáci často operují svou svobodou kouřít. Oni se ale nerozhodují svobodně, protože jsou závislí a zapálit si prostě musí! Je vtipné hovořit v tomto případě o svobodě.
Ivan Pavlíček Ivan Pavlíček

ředitel společnosti NEXT

Ano, rozhodně je. I když jsem nekuřák a logicky preferuji nekuřácké prostředí. Nicméně se budu bít za práva kuřáků zapálit si pospolu u piva v hospodě. Já půjdu raději do nekuřácké, těch je už teď drtivá většina a bude-li poptávka, bude jich víc.
Josef Jeleček Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

Ano, jedním z mnoha.
Jindřich Fikar Jindřich Fikar

majitel čokoládovny Fikar

Osobně bych byl razantnější a zakázal bych kouřit i v autech, jelikož to pokládám za nebezpečný nešvar. Se zákazem kouření v restauracích souhlasím, alespoň kuřáci poznají, jak voní dobré jídlo.
Michal Kuník Michal Kuník

generální ředitel SECURITAS ČR

Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. V sousedním Bavorsku, které je tak hrdé na své "Liberalitas Bavariae" platí několika let po referenda dokonce ještě přísnější zákon než je ten český návrh, a funguje to také.
Arthur Braun Arthur Braun

vedoucí partner advokátní kanceláře bpv Braun Partners

Svobody kouřit určitě... Osobně jsem jako nekuřák za zákaz rád, nicméně převažuje to, že mi jako liberálně ekonomicky smýšlejícímu člověku vadí většina regulací. Měl by rozhodnout trh, nekuřáckých alternativ je už nyní myslím celkem dost.
Tomáš Prajzler Tomáš Prajzler

regionální ředitel Talentor Advanced Search

Omezování svobody je stejně tak nutnost dýchat kouř v hospodě, i když jsem nekuřák. Spíše problém vidím v tom, že to trochu zkomplikuje život provozovatelům restaurací i samotným kuřákům. Asi by však ničemu nevadilo zavést čistě kuřácké restaurace.
Petr Bartoň Petr Bartoň

jednatel Lundegaard

Svobody podnikání nebo jedince? Pokud v podnikání, tak zrušme hygienické normy, i ty omezují podnikání. U jedince, kde začáná jeho svoboda, tam končí druhého. A jinak kdyby se kouření vynalezlo dnes, tak se ihned zakáže jako nelegální droga.
Martin Lipert

zakladatel eReading.cz

Není! Konečně jsme se dočkali stejných podmínek, jaké jsou na západ a dokonce mnohdy i východ od našich hranic. Již se moc těším na hospody a restaurace bez kouře. Právo nekouřit a nebýt obtěžován kouřem je nadřazeno právu kouřit.
Petr Kocian Petr Kocian

ředitel klinik DuoVize a NeoVize

Není. Kuřák si může zakouřit i tak, jen jinde nebo jindy. Má na výběr a nemusí u toho poškozovat zdraví i ostatním. Teoreticky si může i nekuřák vybrat restauraci, ale to jen teoreticky a jen ve větších městech.
Barbora Daňková Barbora Daňková

jednatelka společnosti TCC online

Probírali jsme to s chlapama v naší zahulené hospodě na vesnici, těm vadilo, že paní majitelka zvedla cenu panáku myslivce o pětikačku. S koncem hulení byli nakonec nějak srovnaní, ale srovná se to, hlavně, když chutná pivo.
Markéta Stržínková Markéta Stržínková

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Svoboda je mít možnost sníst si s rodinou svůj oběd nebo vypít svůj nápoj v restauraci bez kouře. Doufejme, že novým zákonem diskuze končí.
Karolína Topolová Karolína Topolová

Generální ředitelka AAA Auto

Složité téma, restaurace je mírně veřejný prostor. Na jedné straně je poškozování zdraví nekuřáků, podporované prezidentem-nevzorem. Na druhou stranu závislí kuřáci - povolil bych existenci čistě kuřáckých restaurací, výrazně označených.
Jaroslav Řasa Jaroslav Řasa

zakladatel ABRA Software

Není a měl být zaveden už dávno. Jako odnaučený kuřák vím proč, stejně jako plicní doktoři. Se svobodou to nemá nic společného.
Radomír Klofáč Radomír Klofáč

jednatel Moris design

Ne! Omezování svobody je nutit lidi být účastníkem něčího kouření. Není všude takový výběr nekuřáckých restaurací jako v Praze. V menších městech a obcích je jich dost málo. Lidé tam často nemají jinou volbu, než jít do podniku, kde se kouří.
Tomáš Froyda Tomáš Froyda

jednatel Spak Foods

Přeposlat
Diskuse
reklama

Žebříčky NejčtenějšíaNejoblíbenější

reklama
reklama