reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom
Odpovědi respondenta

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Osvědčila se velmi, u některých metod komunikace zůstaneme i v budoucnosti. Krize někdy přináší příležitosti. Mám pocit, že zaměstnanci, kteří jsou motivovaní pracují doma minimálně stejně intenzivně jako v práci.

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Věštění z křišťálové koule. Určitě to na náš byznys dopadne, opožďují se dodávky materiálu z Itálie, Číny. Pokud se koronavirs dostane do firmy, následky budou zásadní. Odhad 10% pokles tržeb minimálně a víc podle vývoje nemoci a paniky.

Vyšší mzdy komplikují firmám život

Představuje růst mezd problém pro české firmy, zejména pro ty malé a střední? Zbývají jim peníze na investice a modernizaci? Měl by jim pomoci stát?
Určitě by v tomto případě neměl pomáhat stát, firmy se s tím musí samy poprat, musí se větším nákladům přizpůsobit. Na druhé straně by stát neměl být v čele růstu mezd, k čemuž vlastně používá peníze vybrané ve firmách na daních a tím nám firmám vlastně přetahuje schopné zaměstnance. Spíš by měl státní správu digitalizovat a ze státních služeb lidi uvolňovat.

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Jednoduché věci. 1. pečovat o právní stát, dbát na uplatnění práva, měřit všem stejně. 2. maximálně odbourat dotace do podnikatelské sféry, které křiví trh 3. vytvořit jednoduché podmínky pro podnikání - daňové zákony, stavební řízení, elektronická státní správa. Ostatní už zvládneme sami.

Srozumitelnost právního vyjadřování

1) Rozumíte jazyku, který používají právníci?
2) Nezpůsobuje vám komplikované právní vyjadřování problémy ve vašem byznysu?
3) Co by mohli právníci udělat pro to, aby právo bylo srozumitelnější?
1. Rozumím. Vše se dá kamkoliv ohnout, jistého není nic. To je nejčastější sdělení.
2. Nezpůsobuje, musíme si to přeložit do Češtiny a je jasno
3. Pomohlo by precedenční právo, které by omezilo tvořivost právníků a dalo odpověď neprávníkům

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Ekonomika žije v cyklech. Růst a pokles je tedy přirozeným průvodním jevem tržního hospodářství a byznys s tím musí počítat. A ano, vláda, stejně jako firmy by se měla stejně jako firmy připravovat na horší časy. Naše vláda to tak nevnímá.

Pomalejší růst německé ekonomiky

Německá centrální banka výrazně snížila výhled letošního růstu německého hospodářství z prosincového odhadu 1,6 procent HDP na 0,6 procent. Počítáte s tím, že pomalejší růst německé ekonomiky ovlivní také vaši společnost?
TEDOM je globálně podnikající firma, tudíž na výkyvy v jednotlivých regionech není tak citlivý. Ale vzhledem k významu Německa na celosvětový byznys nás to asi ovlivní. Zejména naši německou dceřinou firmu SCHNELL.

Superhrubá mzda

Jste pro zrušení superhrubé mzdy? Co by mělo být výsledkem příslušné změny zákona pro zaměstnance a zaměstnavatele?
Náklad pro zaměstnavatele představuje superhrubá mzda. A co dostane zaměstnanec do kapsy je čistá mzda. Rozdíl jde státu. Je jedno, zda ho odvádí zaměstnanec sám nebo zaměstnavatel. Zrušil bych pojem hrubá mzda, ten neříká bez dopočtu nic nikomu.

Taxi vs. Uber

Používáte na služebních cestách taxi nebo Uber? Proč?
Většinou taxi - preferuji alespoň trošku "vyježděné" řidiče - záměrně nepoužívám slovo profesionály - k tomu je ještě u některých daleko. Konkurenci vítám, Uberu fandím.

Odbory v Česku

Vnímáte rostoucí sílu odborů v Česku?
Nevnímám, ale musíme se připravit na to, že budou chtít mít silnější slovo. Tak je tomu v západní Evropě a tento trend se promítne i k nám.
1 2 3 4 5 ... 9
reklama