reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Josef Jeleček

generální ředitel firmy Tedom

generální ředitel firmy Tedom

Odpovědi respondenta

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Jednoduché věci. 1. pečovat o právní stát, dbát na uplatnění práva, měřit všem stejně. 2. maximálně odbourat dotace do podnikatelské sféry, které křiví trh 3. vytvořit jednoduché podmínky pro podnikání - daňové zákony, stavební řízení, elektronická státní správa. Ostatní už zvládneme sami.

Srozumitelnost právního vyjadřování

1) Rozumíte jazyku, který používají právníci?
2) Nezpůsobuje vám komplikované právní vyjadřování problémy ve vašem byznysu?
3) Co by mohli právníci udělat pro to, aby právo bylo srozumitelnější?
1. Rozumím. Vše se dá kamkoliv ohnout, jistého není nic. To je nejčastější sdělení.
2. Nezpůsobuje, musíme si to přeložit do Češtiny a je jasno
3. Pomohlo by precedenční právo, které by omezilo tvořivost právníků a dalo odpověď neprávníkům

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Ekonomika žije v cyklech. Růst a pokles je tedy přirozeným průvodním jevem tržního hospodářství a byznys s tím musí počítat. A ano, vláda, stejně jako firmy by se měla stejně jako firmy připravovat na horší časy. Naše vláda to tak nevnímá.

Pomalejší růst německé ekonomiky

Německá centrální banka výrazně snížila výhled letošního růstu německého hospodářství z prosincového odhadu 1,6 procent HDP na 0,6 procent. Počítáte s tím, že pomalejší růst německé ekonomiky ovlivní také vaši společnost?
TEDOM je globálně podnikající firma, tudíž na výkyvy v jednotlivých regionech není tak citlivý. Ale vzhledem k významu Německa na celosvětový byznys nás to asi ovlivní. Zejména naši německou dceřinou firmu SCHNELL.

Superhrubá mzda

Jste pro zrušení superhrubé mzdy? Co by mělo být výsledkem příslušné změny zákona pro zaměstnance a zaměstnavatele?
Náklad pro zaměstnavatele představuje superhrubá mzda. A co dostane zaměstnanec do kapsy je čistá mzda. Rozdíl jde státu. Je jedno, zda ho odvádí zaměstnanec sám nebo zaměstnavatel. Zrušil bych pojem hrubá mzda, ten neříká bez dopočtu nic nikomu.

Taxi vs. Uber

Používáte na služebních cestách taxi nebo Uber? Proč?
Většinou taxi - preferuji alespoň trošku "vyježděné" řidiče - záměrně nepoužívám slovo profesionály - k tomu je ještě u některých daleko. Konkurenci vítám, Uberu fandím.

Odbory v Česku

Vnímáte rostoucí sílu odborů v Česku?
Nevnímám, ale musíme se připravit na to, že budou chtít mít silnější slovo. Tak je tomu v západní Evropě a tento trend se promítne i k nám.

Jaderné elektrárny v Česku

Jste pro dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech nebo v Temelíně?
Nejsem pro dostavbu. Jsem pro maximální prodloužení životnosti stávajících bloků. Nikde se výstavba nedaří z různých důvodů. V létě bude potřebná flexibilita a tu jaderné bloky neumí. Vzniknou nové zdroje, které budou levnější a flexibilní.

Vliv vlády bez důvěry na byznys

Může další existence vlády bez důvěry a pokračující tahanice nad jejím sestavením ohrožovat chod státu a brzdit českou ekonomiku? Co v byznysu trvající politická nejistota ohrožuje nejvíce?
Skutečnost, že nemáme vládu s důvěrou parlamentu na byznys bezprostřední vliv nemá. To nic nemění na faktu, že jedině vláda s důvěrou může dělat zásadní rozhodnutí, protože i ve firmě rozhoduje většina. Tu ANO nemá.

Růst mezd

Odborníci letos očekávají osmiprocentní růst mezd a jejich celoroční průměr ve výši kolem 32 tisíc hrubého měsíčně. Jak to vidíte vy?
Osmiprocentní růst mezd se pravděpodobně odehraje. Osobně si myslím, že bohužel nebude doprovázen odpovídajícím zvýšením produktivity práce. Mám obavu, že až se bude ekonomice dařit hůř, může to vést k potížím s konkurenceschopností.
1 2 3 4 5 ... 9
reklama