reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Ladislav Brázdil

generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Odpovědi respondenta

Česko za 30 let

Co dělat, aby Česko i za 30 let zůstalo vyspělým státem?
Být každým dnem produktivnější. To znamená nebát se změn, ale podporovat je.

Česká mzda

Zaslouží si zaměstnanci v Česku v průměru vyšší mzdu, než bylo necelých 28 tisíc korun v letošním prvním čtvrtletí?
Zaměstnanci kdekoli si zaslouží mzdu odpovídající jejich produktivitě práce, přičemž dlouhodobá realita ČR je cca 5% ročního nárůstu. Kdyby se politici zaobírali převážně tímto a ne populistickým srovnáváním např. s Německem, byli bychom někde jinde.

Cesty k úspěchu

Co je podle vás nejdůležitější pro to, aby se člověk stal úspěšným podnikatelem?
Tah na bránu, vytrvalost, pracovitost, inteligence a dar umět určit správné priority.

České mzdy

Měly by se razantně zvyšovat mzdy v Česku?
Určitě měly, a to skrze růst produktivity práce nás všech.

Porodnictví v Česku

V Česku za posledních 25 let několikanásobně vzrostl podíl dětí narozených císařským řezem. Jakou máte osobní zkušenost s českým porodnictvím?
Velmi dobrou. Když člověk ví, co chce a podle toho si vybere i porodnici (a případný doprovod), tak dostane, co chce. Nabídka služeb je různá, má osobní zkušenost z menších porodnic je nicméně skvělá. Nepatřím však mezi ženy "odroďte to někdo za mě".

Intervence ČNB

Jaké dopady na českou ekonomiku bude podle vás mít ukončení intervenčního režimu ČNB? Dotkne se jen exportérů, nebo ovlivní i domácí byznys?
Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu. Je správné, že se k tomu snaží využít všechny dostupné nástroje. Čím méně subjektů bude do činnosti ČNB mluvit, tím lépe pro ČR. Stejně jako s rostoucími mzdami musí firmy počítat s posilující korunou.

Evropské dotace

Co si myslíte o evropských dotacích? Jsou spíše prospěšné nebo spíše škodí?
Jsme podpůrci většiny evropských dotací. Dotace stimulují investice, které jsou nositeli zproduktivňování a zproduktivňování je zase nositelem reálného růstu mezd, tzn. životní úrovně.

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
Maximálně odpovídající průměrné mzdě. Tempo růstu si absolvent určí svými reálně dosaženými výsledky.

Je protikuřácký zákon ohrožením svobody?

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?
Rozhodně ne. Demokracie stojí na pravidlu, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Takže kuřáci ohrožují svobodu nekuřáků, ne opačně.

Czech Republic, nebo Czechia?

České sportovní svazy řeší, zda zůstat u dlouhé a již zažité verze názvu státu Czech Republic, nebo začít užívat její kratší a označení Czechia. Téma je stále aktuální proto, že se blíží hokejové mistrovství světa a už brzy se začne připravovat výbava sportovců pro zimní OH v Jižní Koreji....
Vysvětlovat nyní těm, kteří byli tak pokrokoví a zaregistrovali změnu na Czech Republic, že jsme nově Czechia, považuju za zvěrstvo.
1 2 3
reklama