reklama
reklama

Výběr daní

Ministryně financí Alena Schillerová slibuje proklientskou finanční správu. Co si pod tím představujete?
Představuju si konstruktivní přístup, jasné informace, vyvážená výkladová stanoviska a vyargumentovaná odůvodnění v rozhodnutích.

Posilování koruny v roce 2018.

Česká koruna má i v letošním roce posilovat. Na jaké úrovni podle vás bude kurz koruny k euru na konci roku 2018? Ovlivní silnější koruna nějak váš byznys?
Silnější koruna nás ovlivní stejně jako jiné 'vývozce', je s tím takto třeba počítat. Koruna bude v rozmezí 24,60 - 25,50, skončí pod 25.

Vliv sankcí vůči Rusku na byznys

Poznamenala váš byznys ukrajinská krize a následné sankce vůči Rusku, "zchudnutí" Rusů kvůli slabému rublu nebo odliv ruských turistů z Česka? Pokud ano, jak?
Rusko je velmoc, na mnoha úrovních. Vliv sankcí cítíme všichni, otázka je jen, zda o tom víme. Pro firmy se zájmy v Rusku jsou následky omezující: sankce komplikují obchodní případy nebo stimulující: pro ty, kteří překážky vidí jako příležitost.

Porodnictví v Česku

V Česku za posledních 25 let několikanásobně vzrostl podíl dětí narozených císařským řezem. Jakou máte osobní zkušenost s českým porodnictvím?
Opatrný přístup zaměřený na bezchybnou lékařskou péči při těhotenství a porodu, stavící zdraví matky a dítěte na přední místo. Bedside manner u některých zdravotníků skvělý, někde nemožné plnění. Obecně velká spokojenost + na nepohodlí lze pracovat.

Bydlení mladých rodin

Mladé rodiny v současné době kvůli vysoké ceně bytů řeší dilema, jestli si pořídit vlastní bydlení, nebo bydlet v nájmu. Co byste poradili svým dětem: i přes vysoké ceny koupit vlastní byt, nebo v nájmu počkat na příznivější ceny?
Podle priorit dané rodiny na příštích pár let a podle lokality vybrat nájem (flexibilita) nebo vlastní bydlení (investice). Při rozhodování a pak při hledání nemovitosti bych se držela praktického pořekadla: "kdo hledá, ten najde".

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
Pravidlo č. 1: "Žádný učený z nebe nespadl + kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem + dvakrát měř, jednou řež = kdo chce kam, pomozme mu tam."
Pravidlo č. 2: "Pravidlo číslo 1 je: Čas jsou peníze."

Je protikuřácký zákon ohrožením svobody?

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?
Není. Těším se ale na ten povyk, až se bude připravovat zákaz cukru v potravinách a nápojích. Deset k jedné, že k tomu dojde (k zákazu i k povyku).

Czech Republic, nebo Czechia?

České sportovní svazy řeší, zda zůstat u dlouhé a již zažité verze názvu státu Czech Republic, nebo začít užívat její kratší a označení Czechia. Téma je stále aktuální proto, že se blíží hokejové mistrovství světa a už brzy se začne připravovat výbava sportovců pro zimní OH v Jižní Koreji....
Czechoslovakia.

Před dvaceti lety se začaly Čechům otevírat brány hypermarketů. Naučili jsme v nich se za tu dobu nakupovat?

Prvním hypermarketem západního střihu, který se v Česku představil, byl německý Globus. Své brány otevřel 4. listopadu 1996 na okraji Brna. Po dvaceti letech mluví česká společnost o (ne)kvalitě výrobků, všímá si rozdílů v cenách stejného zboží v Česku a sousedním Německu. Místy jsme “oplakali”...
Evidentně naučili. Ovšem podle jejich pravidel a jejich způsobem. Dost možná proto se teď objevuje tolik různých alternativ.

Jak a čím by mohly české firmy vábit české odborníky pracující v zahraničí k profesnímu návratu domu?

Slovenská IT firma láká slovenské ajťáky z Česka k pracovnímu návratu domů. Cílí na ně virální kampaní "Jedlo pre ajťákov". Firma si od kampaně slibuje, že z Brna a Prahy přetáhne až 300 slovenských pracovníků do Košic.
Kolik českých zaměstnavatelů jim dá pocit výjimečnosti (ten "wow" faktor, když řeknou, že pracujou v Londýně, New Yorku, Sillicon Valley), skvělé ohodnocení, originální benefity a samozřejmě work-life balance (prostě Having-it-all pro Millenials)?
1 2 3 4 5 ... 11
reklama