reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Evžen Korec

generální ředitel firmy Ekospol
Odpovědi respondenta

Podpora pro české firmy

Co si myslíte o poslaneckém návrhu, že by obchody musely nabízet až 85 procent potravin českého původu?Jak jinak a případně lépe by podle vás měl stát podpořit všechny české podnikatele?
Administrativní příkazy státu tohoto typu nejsou vhodné, jsou návratem k centrálnímu řízení ekonomiky. Jsem zásadně proti tomu, aby stát nařizoval podnikatelům, co mohou a nemohou prodávat. Jde o těžkou manipulaci trhu. Mělo by to být ponecháno jen na trhu, aby obchod zůstal co nejvíce liberální. Pokud by měl stát podporovat podnikatele, tak ne přímo, ale nepřímo. Efektivní podporu vidím například v tom, že se sníží daň z příjmů nebo DPH na vybrané druhy zboží a služeb.

Vývoj kurzu koruny

Jak váš byznys ovlivňuje prudké oslabení české měny?Jste zastáncem přijetí eura?
Oslabení koruny ovlivňuje development tak, že zvyšuje ceny stavebních materiálů a specializovaných technologií dovážených ze zahraničí. Toto zdražení se pak může promítnout i do ceny bytů. Prodej bytů kurz koruny příliš neovlivňuje. Drtivou většinu našich klientů tvoří Češi, podíl cizinců se dlouhodobě pohybuje pod deseti procenty. Euro má své výhody i nevýhody, proto jsem k jeho přijetí spíše neutrální. Zásadním problémem je povinnost podílet se prostřednictvím záchranného mechanismu ESM na splácení dluhů špatně hospodařících států.Naopak společná měna usnadňuje cestování a mezistátní obchod.

Rozvolňování mimořádných opatření

Dochází k rozvolňování mimořádných opatření přijatých v souvislosti s koronavirem. Jaký to bude mít vliv na váš byznys? Na co se vy osobně v souvislosti s rozvolněním opatření nejvíce těšíte?
Lze čekat, že se změní struktura prodávaných bytů. Zájem bude pouze o ty nejlevnější s cenou do 85 tisíc Kč/m2, naopak předražené rádobyluxusní byty s cenou přesahující 110 tisíc Kč/m2 budou dlouhodobě neprodejné. Nejvíce se těšíme na návštěvníky naší zoo v Táboře, kterou jsme mohli po mnohatýdenním nuceném uzavření opět otevřít. Kromě našich zvířat si zájemci opět užijí i speciální zážitkové programy. Vyzkouší si práci ošetřovatele a mohou přenocovat v zoo obklopení exotickými zvířaty.

Propouštění v době pandemie

Museli jste v důsledku pandemie propustit část zaměstnanců, případně o tomto kroku uvažujete?
Zaměstnance, které jsme měli v rámci takzvaného nadstavu, jsme propustili. Týká se to jak Ekospolu, tak zoologické zahrady v Táboře, kde jsme kvůli propadu příjmů v důsledku nuceného uzavření v řádu stovek tisíc korun museli zrušit dvě místa ošetřovatelů. Klíčových zaměstnanců obou firem se však propouštění nedotklo a nedotkne. Naopak současná situace nahrává náboru kvalitních pracovníků, protože dříve byli zkušení odborníci na trhu práce nedostatkovým zbožím, což nyní přestává platit.

Návrat ekonomiky do normálu

Vláda zrychlila uvolňování opatření, jež mají zamezit šíření koronaviru. Očekáváte, že se váš byznys rychle vrátí do původních kolejí? Případně kolik času bude potřebovat na zotavení?
Byl bych velmi rád, kdyby se prodeje nových bytů co nejdříve vrátily na stav před vypuknutím koronavirové pandemie. Podle aktuálního stavu ekonomiky ale není příliš reálné, že se na původní hodnoty prodeje brzy vrátí. Kdyby došlo jen k ekonomické recesi a ne ke krizi, budu to považovat za velmi optimistický scénář. Jakékoliv přesnější prognózy jsou v současné době jen věštěním z křišťálové koule. Pokud jde o Zoo Tábor, tak považuji za velmi pozitivní, že jsme ji mohli již 27.4. otevřít. Jsme jedinou jihočeskou zoo, která otevřela ihned po skončení restrikcí, díky online prodeji vstupenek.

Státní pomoc ekonomice

Jak jste spokojeni s tím, jak vláda pomáhá podnikatelům a ekonomice zvládnout pandemii koronaviru?
Domnívám se, že některé kroky byly správné. Ale celková pomoc je zcela nedostatečná. Například už jen to, že z pomoci byla úplně vypuštěná celá Praha, je zásadní problém pro desítky tisíc podnikatelů. Zcela nepřípustné je také přenášení problémů na jiné skupiny lidí, což způsobí navržený plošný odklad placení nájemného. Jde o protiústavní zásah do práva na soukromé vlastnictví a doufám, že ho ústavní soud zruší. Nesmyslné je i to, že venkovní výběhy zoologických zahrad se otevřou až na konci května, když procházky ve volné přírodě jsou povolené a doporučované.

Osobní ztráty kvůli koronaviru

Co vám osobně v čase koronaviru nejvíce chybí a čeho se nedostává, a to nejen po stránce hmotné?
To, že člověk musí zůstat zavřený doma, je sice nepříjemné, ale dá se to vydržet. Mnohem více mi vadí nemožnost normálně realizovat podnikatelskou činnost. Zásadní je to hlavně v naší zoo v Táboře, která je už několik týdnů pro veřejnost uzavřená. Zahrada je nejen bez návštěvníků, ale i bez školáků, pro které jsme i letos připravili spoustu zajímavých vzdělávacích programů.

Přínosy pandemie

Může mít podle vás současná pandemie koronaviru nějaký pozitivní dopad na vaši firmu či celou společnost? Přinesla aktuální situace pro vás osobně něco dobrého?
Pětadevadesát procent jsou negativa. Jediné pozitivum, které lze na současné situaci nalézt, je stabilizace trhu práce. Zatímco v minulém období při fakticky nulové nezaměstnanosti bylo velmi náročné získat schopné lidi, v blízké době se na pracovní trh opět vrátí i kvalifikovaní a motivovaní pracovníci. Ostatně určitá změna se už začala projevovat, což můžu doložit například na pozici účetní. Zatímco ještě loni v létě jsme museli potenciální uchazeče s touto kvalifikací cíleně oslovovat, nyní si můžeme vybírat ze stovek zájemců. A to ještě ani žádná velká vlna masivního propouštění nezačala.

Práce a home office

Jak se vám v době karantény osvědčila ve firmě práce z domova? Pozorujete například pokles výkonnosti zaměstnanců na home office, zejména těch, kteří v tomto režimu nikdy nepracovali?
Práci z domu jsme zavedli teprve před pár dny, takže na jakékoliv hodnocení je ještě příliš brzy. Vlastní efektivitu budeme vyhodnocovat nejdříve po týdnu, nejlépe po dvou. Nicméně jsme se pokusili zavést jasná a kontrolovatelná pravidla, například přesně dané termíny a časy všech porad, které se nyní uskutečňují prostřednictvím videokonferencí. Každý zaměstnanec pracující z domova má zadané konkrétní úkoly s termíny, do kdy je má splnit. Vedoucí pracovníci pak jejich dodržování průběžně kontrolují. Také komunikace s klienty nyní probíhá pouze po telefonu a emailech, osobní kontakt je omezen.

Dopady koronaviru na firmy (aktualizováno)

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu? Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Současná epidemie do chodu Ekospolu zasáhla, několik zaměstnanců z preventivních důvodů doma. Zásadní dopad má na provoz naší zoologické zahrady v Táboře. Od neděle jsme ji do odvolání uzavřeli pro všechny návštěvníky. Očekáváme, že se kvůli tomu výnosy zahrady sníží o stovky tisíc Kč. Pokud se koronavirus ještě rozšíří a propukne celosvětová pandemie větších rozměrů, tak bude následovat globální recese, která postihne celé světové hospodářství. Nejvíce ohrožená odvětví jsou cestovní ruch a doprava, krize ale dopadne i na většinu ostatních firem. Mnohé slabší zkrachují, nezaměstnanost vzroste.
1 2 3 4 5 ... 22
reklama