reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Markéta Stržínková

ředitelka pobočky Atradius Česká repubika

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Odpovědi respondenta

Dopady koronaviru na firmy

Jak epidemie koronaviru zasáhla do vašeho byznysu?Jak očekáváte, že se váš byznys změní po odeznění epidemie?
Jestli se ekonomika zpomalovala v minulém roce jak auto při dojezdu do zácpy, pak koronavirus je čelní náraz. Očekáváme zpomalení srovnatelné s krizí v roce 2008, postiženy budou s několika vyjímkami všechna odvětví. Nejen, že dojde k zpomalení, ale pro malé a střední firmy to bude zcela likvidační situace.

Evropská ochrana životního prostředí

Jak konkrétně se připravujete na zpřísňující se evropskou politiku v oblasti ochrany životního prostředí? Jaký dopad pro vás mohou mít tyto nové regulace? Čeho se nejvíc obáváte?
Je potřeba diskutovat o "rozumném postupu" v ochraně klimatu. Např. překotný tlak na elektromobilitu vede již dnes ke značným problémům a představuje riziko pro dodavatele, kteří ztrácejí objednávky a v lepším případě "jen" omezují výrobu. Jako firma jsme si "dobrovolně" předepsali poměrně radikální snížení emisí, jenomže výsledkem je, že se nám znásobily náklady na provoz aut. Dotace pomohou v zahraničí na dva tři roky. Technologicky je vše na počátku, chybí infrastruktura: mnozí se už "vybijou" před cílem cesty, pokud se vzpamatují z bitky o zásuvku.

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Hodí se hláška z filmu Sázka na nejistotu, že "už to začalo": Zpomaluje se a omezuje výroba, hůř se hledají zakázky, firmy krachují rychleji, signálů je kolem víc, než dost. Máme před očima krizi před 10 lety, a víme, co je třeba dělat jinak a líp.

Vliv vlády bez důvěry na byznys

Může další existence vlády bez důvěry a pokračující tahanice nad jejím sestavením ohrožovat chod státu a brzdit českou ekonomiku? Co v byznysu trvající politická nejistota ohrožuje nejvíce?
Jako firma bez šéfů.

Živnostníkem v Česku

Má stát pohlížet na živnostníky jako na všechny ostatní podnikatele, nebo si zaslouží zvláštní zacházení, jak to navrhuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků?
Např. "zjednodušení" zveřejňování finančních výkazů firem s obratem do 200 mil. Kč komplikuje situaci pojišťovnám pohledávek. Zkrácená verze rozvahy k analýze nestačí a může zablokovat dodavatelské financování a pojišťování dodávek segmentu MSP.

Růst mezd

Odborníci letos očekávají osmiprocentní růst mezd a jejich celoroční průměr ve výši kolem 32 tisíc hrubého měsíčně. Jak to vidíte vy?
Platy rostou bez ohledu na výkon. Není kde brát lidi a demografie se obejít nedá, bude mnohem hůř. Firmy už nyní omezují investice a zastavují růst. Tenhle obrázek vídáme nyní mnohem časteji.

Výběr banky

Podle čeho se rozhodujete při výběru banky, u níž máte vedený svůj osobní (tedy ne podnikatelský) běžný účet?
Jsem taková konzervička, náš bankovní vztah se časem z živého bankéře změnil na online a s tím jsem naprosto v poho.

Cesty k úspěchu

Co je podle vás nejdůležitější pro to, aby se člověk stal úspěšným podnikatelem?
Chuť a vůle a tvrdá makačka.

Budoucnost práce

Kolik lidské práce v Česku nahradí do roku 2030 digitalizace a robotizace?
Nové technologie budou schopny v našem oboru pojištění pohledávek nahradit v následujících 10 - 15 letech 15% zaměstnanců. V současnosti se už vyvíjí potřebná IT infrastruktura, která zcela změní práci s pojištěním v dalším desetiletí.

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
U čerstvých absolventů VŠ míváme v prvních 24 měsících vysokou volatilitu (první "skutečná" práce pro většinu bývá jenom "na zkoušku"), což je pro nás nákladově větší problém, než nepřiměřené mzdové požadavky.
1 2 3 4 5 ... 10
reklama