reklama
reklama
Byznys Echo / Respondent

Markéta Stržínková

ředitelka pobočky Atradius Česká repubika

ředitelka pojišťovny pohledávek Atradius pro s. a v. Evropu

Odpovědi respondenta

Evropská ochrana životního prostředí

Jak konkrétně se připravujete na zpřísňující se evropskou politiku v oblasti ochrany životního prostředí? Jaký dopad pro vás mohou mít tyto nové regulace? Čeho se nejvíc obáváte?
Je potřeba diskutovat o "rozumném postupu" v ochraně klimatu. Např. překotný tlak na elektromobilitu vede již dnes ke značným problémům a představuje riziko pro dodavatele, kteří ztrácejí objednávky a v lepším případě "jen" omezují výrobu. Jako firma jsme si "dobrovolně" předepsali poměrně radikální snížení emisí, jenomže výsledkem je, že se nám znásobily náklady na provoz aut. Dotace pomohou v zahraničí na dva tři roky. Technologicky je vše na počátku, chybí infrastruktura: mnozí se už "vybijou" před cílem cesty, pokud se vzpamatují z bitky o zásuvku.

Dopadne na Česko recese?

1) Obáváte se recese nebo alespoň výrazného zpomalení domácí ekonomiky?
2) Měla by se už vláda, respektive firemní svět, připravovat na "horší časy"?
Hodí se hláška z filmu Sázka na nejistotu, že "už to začalo": Zpomaluje se a omezuje výroba, hůř se hledají zakázky, firmy krachují rychleji, signálů je kolem víc, než dost. Máme před očima krizi před 10 lety, a víme, co je třeba dělat jinak a líp.

Vliv vlády bez důvěry na byznys

Může další existence vlády bez důvěry a pokračující tahanice nad jejím sestavením ohrožovat chod státu a brzdit českou ekonomiku? Co v byznysu trvající politická nejistota ohrožuje nejvíce?
Jako firma bez šéfů.

Živnostníkem v Česku

Má stát pohlížet na živnostníky jako na všechny ostatní podnikatele, nebo si zaslouží zvláštní zacházení, jak to navrhuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků?
Např. "zjednodušení" zveřejňování finančních výkazů firem s obratem do 200 mil. Kč komplikuje situaci pojišťovnám pohledávek. Zkrácená verze rozvahy k analýze nestačí a může zablokovat dodavatelské financování a pojišťování dodávek segmentu MSP.

Růst mezd

Odborníci letos očekávají osmiprocentní růst mezd a jejich celoroční průměr ve výši kolem 32 tisíc hrubého měsíčně. Jak to vidíte vy?
Platy rostou bez ohledu na výkon. Není kde brát lidi a demografie se obejít nedá, bude mnohem hůř. Firmy už nyní omezují investice a zastavují růst. Tenhle obrázek vídáme nyní mnohem časteji.

Výběr banky

Podle čeho se rozhodujete při výběru banky, u níž máte vedený svůj osobní (tedy ne podnikatelský) běžný účet?
Jsem taková konzervička, náš bankovní vztah se časem z živého bankéře změnil na online a s tím jsem naprosto v poho.

Cesty k úspěchu

Co je podle vás nejdůležitější pro to, aby se člověk stal úspěšným podnikatelem?
Chuť a vůle a tvrdá makačka.

Budoucnost práce

Kolik lidské práce v Česku nahradí do roku 2030 digitalizace a robotizace?
Nové technologie budou schopny v našem oboru pojištění pohledávek nahradit v následujících 10 - 15 letech 15% zaměstnanců. V současnosti se už vyvíjí potřebná IT infrastruktura, která zcela změní práci s pojištěním v dalším desetiletí.

Plat absolventů studentů a čerstvých absolventů VŠ:

Jak vysoký plat si podle Vašich zkušeností zaslouží ve svém prvním zaměstnání studenti a čerství absolventi VŠ?
U čerstvých absolventů VŠ míváme v prvních 24 měsících vysokou volatilitu (první "skutečná" práce pro většinu bývá jenom "na zkoušku"), což je pro nás nákladově větší problém, než nepřiměřené mzdové požadavky.

Je protikuřácký zákon ohrožením svobody?

Kuřáci si v restauracích a dalších pohostinských zařízeních od konce května příštího roku už zřejmě nezapálí. Úplný zákaz kouření přinese takzvaný protikuřácký zákon, který schválila sněmovna. Souhlasíte s tvrzením odpůrců zákona, kteří vytrvale tvrdí, že skrze něj dochází k ohrožení svobody?
Probírali jsme to s chlapama v naší zahulené hospodě na vesnici, těm vadilo, že paní majitelka zvedla cenu panáku myslivce o pětikačku. S koncem hulení byli nakonec nějak srovnaní, ale srovná se to, hlavně, když chutná pivo.
1 2 3 4 5 ... 10
reklama