Od roku 2016 by mohly existovat opět jen dvě sazby DPH. Prostřední sazba 15 procent by se měla snížit na deset procent. V České televizi to v neděli uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. "Sladit ty sazby, v podstatě snížit tu prostřední, to, si myslím, je otázka poměrně blízké budoucnosti," uvedla náměstkyně.

Tři sazby daně z přidané hodnoty by tak měly být po dobu asi dvou let. "Státní rozpočet pořád ještě nebude připravený sladit ty sazby na jednu. Když se podíváte po Evropě, tak je minimum států, které mají jednu sazbu DPH," dodala Hornochová. Dvě sazby daně z přidané hodnoty by tak podle ní mohly opět platit od roku 2016 v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb.

Nyní platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Návrh na zavedení třetí, desetiprocentní sazby DPH, míří ke schválení. Poslanci v tomto týdnu předlohu odeslali do třetího čtení. Sazba má platit od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, léky a kojeneckou výživu.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Nižším zdaněním kojenecké výživy a potravin pro malé děti chce podpořit rodiny s dětmi. V případě knih se nebude nová sazba vztahovat na publikace, kde bude reklama přesahovat 50 procent plochy. Zavedení třetí sazby DPH podle ekonomů ale zkomplikuje daňový systém, přičemž není podle nich jisté, že povede ke zlevnění položek zařazených do této sazby.

Pracujícím důchodcům budou vráceny 2,5 miliardy

Hornochová také uvedla, že celková částka, kterou by měla Finanční správa vrátit pracujícím důchodcům po rozhodnutí Ústavního soudu ohledně slev na dani, dosahuje 2,5 miliardy korun. Ústavní soud na konci července zrušil část zákona, která odepřela pracujícím důchodcům slevu na dani z příjmu. Ministerstvo financí na konci července uvedlo, že očekává v souvislosti se zrušením části zákona propad příjmů u daně z příjmu fyzických osob 1,7 miliardy korun.

Na postup finančních úřadů po rozhodnutí Ústavního soudu si stěžují odbory. "Přesto dneska finanční úřady obtěžují dál lidi za rok 2013 a my to považujeme za maximálně nemorální věc, kdy stát uzná, že určité opatření tady vzal za protiústavní, ale přesto finanční správa se po těch lidech dále vozí a požaduje, aby doplatili daň za rok 2013," uvedl v ČT místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

Podle Hornochové jde o velmi složitý právní problém, na který nedostalo MF od ústavních soudců jednoznačnou odpověď. Finanční správa má nyní právní nejistotu, jak má postupovat. "Finanční úřad opakovaně subjektům říká: ,O nic nepřijdete, je tam tříletá lhůta na to, abychom vám ty peníze vrátili, vyčkejte.‘ V okamžiku, kdy rozhodne nezávislý soud, tak finanční správa se podle toho k tomu postaví," uvedla Hornochová.

MF podle ní chtělo peníze důchodcům vrátit, obává se ale případného trestního stíhání. "V okamžiku, kdy v tomto státě je nadužíváno trestní oznámení, tak finanční úřad si nemůže dovolit o své vlastní vůli vrátit ty peníze, dokud nemá jistotu," uvedla náměstkyně.

Finanční správa na svých internetových stránkách v srpnu zveřejnila informace pro pracující důchodce, jak mají postupovat. Z informací mimo jiné vyplývá, že o slevu na dani mohou penzisté žádat jen za letošní rok, za loňský to možné není. Z nálezu ÚS plyne, že slevu za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi. Slevu na dani může poplatník nyní podle finanční správy uplatnit prostřednictvím svého zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání za zdaňovací období 2014.