reklama
reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:

Ekonom > DPH

Finanční úřady vybraly loni na DPH meziročně o 14 miliard korun více

Finanční úřad, ilustrační foto

18. 1. | byznys.ihned.cz

Finanční úřady v roce 2014 vybraly na DPH o 14 miliard a na firemních daních o 12 miliard korun více než v roce 2013. Většina z těchto příjmů putuje státu, část financí ale dostanou také obce a kraje. Podle ministerstva financí za nárůst vděčíme vyšší spotřebě a také opatřením na boj proti daňovým únikům.

Třetí sazba DPH platí. Na další změny mají firmy ještě čtvrt roku

Pokladna (Ilustrační foto).

6. 1. | HN.IHNED.CZ

Tři sazby DPH nemusejí vydržet dlouho. V září Simona Hornochová, náměstkyně ministra financí zodpovědná za daně, připustila, že by od roku 2016 mohly být opět pouze dvě sazby. Položky by z 15procentní sazby skončily v 10procentní. Navíc snížení DPH u potravin bude pro Andreje Babiše i Bohuslava Sobotku velmi lákavým krokem v předvolebním boji o voliče.

Blacklist nespolehlivých plátců daně se rozroste až o tisíce firem

Blacklist

5. 1. | HN.IHNED.CZ

Co dělat, pokud firma či živnostník na webu daňové správy zjistí, že někdo z jejich obchodních spolupracovníků je na seznamu nespolehlivých plátců? Lze s ním kvůli tomu rozvázat smlouvu, je to relevantní důvod. Když to ale nejde, třeba protože dodává unikátní zboží, může zaplatit DPH rovnou na účet finančního úřadu.

reklama

Knihy, kojenecká výživa a léky mají ode dneška nižší DPH

Češi budou za léky platit méně

1. 1. | domaci.ihned.cz

Podle obchodníků povede nižší zdanění těchto výrobků k jejich zlevnění pro koncové zákazníky. Snížením sazby DPH na kojeneckou výživu a potraviny pro malé děti chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Levnější by měly být i knihy, ale jen ty tištěné. E-knih se nižší sazba netýká.

Daňová Kobra letos zabránila daňovým únikům za dvě miliardy korun

Speciální útvar Kobra v akci

31. 12. | byznys.ihned.cz

Tým státních úředníků v letošním roce přišel na několik případů daňových úniků, které by přišly stát na miliardy korun. Nejvíce se pachatelé snažili připravit stát o daně při obchodování s pohonnými hmotami, tabákem a lihem. Naposledy tzv. daňová Kobra zasahovala u případu fiktivního vývozu zboží.

Rekviem za daň z přidané hodnoty

David Klimeš

23. 12. | HN.IHNED.CZ

Novelizace zákona o dani z přidané hodnoty sice konečně prošla přes zákonodárce, ale český podnikatel pořád netuší spoustu podstatných věcí. Babiš by se měl na chvíli dívat na DPH nejen skrze unikající daňové příjmy, ale občas také z pohledu těch, kteří DPH platí.

Sněmovna odložila 21% DPH na stavební pozemky. Zbytek daňových změn schválila

Dům a pozemek

22. 12. | byznys.ihned.cz

Prodej stavebních pozemků v roce 2015 ještě nebude zatížen 21% DPH. Od roku 2016 ale už budou pozemky o pětinu dražší. Zbytek daňového balíčku sněmovna schválila dle senátních připomínek. Novinkou jsou kontrolní daňová hlášení nebo rozšíření takzvaného reverse charge.

Potvrzeno: Za potravinové dary supermarkety a výrobci nemusejí odvádět DPH

V nedávné Národní potravinové sbírce lidé a firmy darovali potřebným 173 tun trvanlivých potravin.

18. 12. | byznys.ihned.cz

Generální finanční ředitelství vydalo dokument, který umožňuje potravinové dary ocenit "nulou", a tak z nich neplatit DPH. Jedná se o potraviny s končícím datem spotřeby či trvanlivosti, které výrobci a prodejci darují potravinovým bankám. O změnu usilovala iniciativa Potraviny pomáhají bez DPH více než rok.

Co čeká podnikatele na startu nového roku v oblasti daní

Daně

17. 12. | probyznysinfo.ihned.cz

Od Nového roku začnou platit úpravy daňových zákonů, které se dotknou firem, podnikatelů i živnostníků. Dojde k omezení výdajových paušálů i zavedení třetí sazby DPH. Daňoví úředníci si posvítí na transakce, které probíhají mezi spřízněnými společnostmi, i na firmy, které přesídlují do hlavního města v domnění, že se vyhnou daňové kontrole.

K desetiprocentní sazbě DPH by se mohly přidat potraviny pro celiaky

Ilustrační foto

16. 12. | byznys.ihned.cz

K desetiprocentní sazbě DPH na dětskou výživu, léky a knihy by se měly přidat suroviny určené k výrobě potravin pro lidi nemocné celiakií a fenylketonurií. Obsahuje to novela zákona o DPH, o které bude v pondělí hlasovat sněmovna. K dalším změnám patří rozšíření přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge.

Co od Ježíška? Daňovou jistotu

David Klimeš

17. 12. | HN.IHNED.CZ

Ani tyto Vánoce netušíme, jakým způsobem se budou od Nového roku platit daně. Prostě se to nezařídilo. Předvánoční daňové hokynaření politiků musí co nejdříve skončit.

Připravte se na byznysové právní změny v roce 2015

Kdo slaví den daňové svobody, musí si počkat ještě přibližně půl roku.

11. 12. | probyznysinfo.ihned.cz

S novým rokem jsou neodmyslitelně spojené zákonné změny, které mají dopad na všechny právní subjekty. V České republice od 1. ledna 2015 nabude mimo jiné účinnosti několik zákonů, jenž by neměly uniknout pozornosti podnikatelů. A právě některým z nich se věnuje prosincové číslo Právního rádce.

celkem nalezeno: 355
 zobrazuji: 1 - 12 
obalka Ekonom 2015 5 350

Sloupek

Vědecký koktejl Evy Hníkové
Šest šikovných způsobů, jak vytěžit veřejná data

Stále více úřadů dává volně k dispozici svá data. Mnozí mluví o datech dokonce jako o surovině pro 21. století, která přinese miliardové zisky....

další sloupky

Choul k Petr 118x118 copy
Petr Choulík

generální ředitel Linde Gas

Je to hezká, ale dnes utopická myšlenka. V konkrétním případě rozhodují vlastnosti a schopnosti člověka.
Kalous Mirko PNG
Mirko Kalous

místopředseda správní rady Okin Group

Ve vedení firmy by měli být ti nejschopnější. To má největší vliv na chod firmy. Jakékoliv kvóty jsou pitomost.
Cernovska Katerina
Kateřina Černovská

předsedkyně představenstva Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů

Někde ano, jinde ne - svět nabízí mnoho možností, jak zařídit, aby se to na provozu firmy neprojevilo. Ale kdo je neschopný, správným pohlavím to nedožene.
více názorů Přidat komentář
reklama
reklama
 

Přihlašte se k odběru Ekonom newsletteru

Pro objednání servisu zadejte váš e-mail a klikněte na OK.

Editorial

Dalibor Martínek
Dalibor Martínek
šéfredaktor Ekonomu
Řecká cesta

Před šesti lety upoutala i v Česku pozornost marketingová kampaň australského státu Queensland. Možná si vzpomenete na články na webu o "práci snů" - hledal se "správce" tropického ostrova. ...

reklama
 
 
Ján Gažovský Manažerské přestupy týdne: Výkonným ředitelem Aukro.cz je Ján Gažovský

Ján Gažovský Výkonným ředitelem obchodního portálu Aukro.cz se stal Ján Gažovský (39). Poslední dva roky působil jako generální...

 
Nový design kopíruje styl většího BMW X5. Obě SUV jsou si tak velmi blízká. BMW X3 není jen pro znuděné paničky z předměstí. Na silnici je s ním zábava

Luxusní kompaktní SUV dostalo facelift, který je více spojil s dražším modelem X5.

 
Farmářské speciality v Creative World Bio bistor na Zličíně: Zatímco se děti baví, pochutnáte si na čerstvé rybě

Na Zličíně za Ikeou vyrostl před pár týdny areál aktivní dětské zábavy Creative World, jehož součástí je také gurmánské bistro se...

 
biotechnologie Biotechnologie byly loni hitem. Růst mají i letos

Pro některé investory je tento poměrně mladý sektor jen další z mnoha tržních bublin, pro jiné investice, na které dokázali v...

 
Rekodifikace Jak má vypadat plná moc

Jednou z nejvíce kritizovaných novinek, které přinesl nový občanský zákoník, je požadavek, aby plná moc k právnímu jednání, pro...

reklama
reklama
reklama