reklama

Ekonom > DPH

Placení DPH u plynu a elektřiny v Česku se změní. Kvůli vyšetřování firmy ovládané Gazpromem

Kvůli kauze Vemex se začátkem příštího roku výrazně změní platba DPH u elektřiny a plynu, aby se zabránilo dalším podvodům.

30. 11. | byznys.ihned.cz

Finanční správa zabavila začátkem listopadu Vemexu, který spadá pod Gazprom, přes 430 milionů korun. Domnívá se, že Vemex mohl tušit nebo věděl, že uzavírá smlouvu s podvodnou firmou na odběr plynu v hodnotě 2,5 miliardy korun. Kvůli tomu ministerstvo financí navrhuje, aby se změnilo placení DPH u elektřiny a plynu, a tím se zabránilo karuselovým podvodům.

Policie zatkla 27 lidí z EU kvůli podvodům s DPH. Prohlídky se prováděly i v Česku

Policie hromadně zatýkala podvodníky s DPH - Ilustrační foto.

20. 11. | zahranicni.ihned.cz

Zatčení měli být součástí sítě zaměřující se na podvody s daní z přidané hodnoty. Skupina si podle evropské agentury pro soudní spolupráci (Eurojust) nezákonně přišla na 320 milionů eur. Policie při koordinované operaci nazvané Vertigo 3 zasahovala v mnoha zemích EU, prohlídky se týkaly i Česka.

Gazprom má v Česku problém s daněmi. Finanční správa zabavila jeho firmě Vemex přes 400 milionů korun

jarvis_564ca52b498e8f4b1bc2da51.jpeg

19. 11. | HN.IHNED.CZ

Finanční správa zabavila začátkem listopadu Vemexu, který spadá pod Gazprom, přes 430 milionů korun. Domnívá se, že Vemex mohl tušit nebo věděl, že uzavírá smlouvu s podvodnou firmou na odběr plynu v hodnotě 2,5 miliardy korun. Pokud se prokáže, že jde o daňový podvod, jednalo by se o největší aféru v plynárenském byznysu v české historii. Vemex byl vůči firmě Impetro od začátku obezřetný. Sám jí dal interní rating CCC, což znamená, že u partnera existovalo potenciální riziko, a tudíž obchod vyžadoval zvýšenou pozornost.

reklama

Připravte se na změny DPH. Čtěte přehled tří nejdůležitějších novinek pro rok 2016

Daně - Ilustrační foto

11. 11. | probyznysinfo.ihned.cz

Oblast daně z přidané hodnoty čeká příští rok řada změn. Podnikatelé budou muset podávat kontrolní hlášení, znovu se rozšíří režim přenesené daňové povinnosti a přestanou platit výjimky pro podávání daňového přiznání k DPH v elektronické podobě.

Konec daně z přenesené hodnoty

Komentátor HN David Klimeš

2. 11. | HN.IHNED.CZ

Babiš není ani zdaleka první, kdo si uvědomil slabé místo v systému DPH. Reverse charge není tak jednoduché prosadit, navíc by měla zůstat výjimečná. Babišovo vynakládání tolika energie na to, aby napravil celou unii, je zbytečné.

Brusel odmítl rozšíření reverse charge. Babiš tím chtěl bojovat s daňovými úniky

Babiš již delší dobu na evropské úrovni prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti.

29. 10. | domaci.ihned.cz

Evropská komise zamítla návrh na rozšíření přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Přenesená daňová povinnost, tzv. reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Podle Babiše by jeho návrh byl jedním z důležitých nástrojů proti daňovým únikům.

Strana soukromníků připravila ústavní stížnost na kontrolní hlášení u DPH

Soukromníci reagují ústavní stížností na kontrolní hlášení u DPH.

27. 10. | domaci.ihned.cz

Strana soukromníků připravila ústavní stížnost na novelu, která má zavést kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty. Podle strany je novela v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. To však popírá ministerstvo financí. Ministr financí Andrej Babiš si od zavedení novely slibuje zlepšení výběru DPH a také omezení daňových úniků.

Krajům přidáte, nám ale ne. Starostové chtějí víc peněz z DPH a hrozí demonstrací

Demonstrace - Ilustrační foto

9. 10. | domaci.ihned.cz

Starostům českých měst se nelíbí, že vláda chce přilepšit krajům o 3,5 miliardy korun ročně z výběru DPH, ale obcím nepošle nic. Svaz místních samospráv proto připravuje demonstraci, na kterou chce dovézt několik stovek starostů z celé země. Opozice ve sněmovně navrhuje, aby obce od příštího roky dostaly alespoň dvě miliardy navíc.

V síti chronických neplatičů DPH uvízly už i velké ryby. Na seznamu je téměř dva tisíce firem

Nespolehlivých plátců DPH výrazně přibývá.

8. 10. | probyznysinfo.ihned.cz

Po rozpačitém rozjezdu, který trval téměř dva roky, začal registr nespolehlivých plátců DPH konečně plnit svoji funkci. Jen v září do něj přibylo 455 společností. Celkově jich je na seznamu přes 1850. Nejrizikovější jsou ty firmy, jejichž předmětem činnosti je zprostředkování velkoobchodu.

Po sedmi letech budou na Slovensku opět dvojí ceny. Tentokrát však kvůli snížení sazby DPH

Slováci budou mít opět dvojí ceny - Ilustrační foto.

7. 10. | byznys.ihned.cz

Před sedmi lety měli Slováci dvojí cenu kvůli lehčímu přechodu na euro. Teď je čeká znova, důvodem je snížení sazby DPH u některých potravin. Stát chce tímto způsobem zajistit, aby se nižší sazba DPH promítla do cen. Od ledna se sazba DPH na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb na Slovensku sníží na 10 procent z nynějších 20 procent.

Počet firem v registru nespolehlivých plátců DPH roste. Nejrizikovějším podnikáním je obchod

Počet firem v registru nespolehlivých plátců DPH roste - Ilustrační foto.

6. 10. | byznys.ihned.cz

Nejvíce nespolehlivých plátců DPH je z Prahy a Jihomoravského kraje. Počet problémových firem během září stoupl o 455. Nespolehlivých plátců je tak celkem 1851. Podle modelu Bisnodu je obchod nejrizikovější oblastí podnikání v Česku a krachem je ohrožena téměř každá třetí firma, která v oboru působí.

Stát letos vybral na daních od firem o 11,5 miliardy více. Ekonomika ožívá, tvrdí ministerstvo financí

Příjmy státu z DPH i firemních daní meziročně rostou - Ilustrační foto.

4. 10. | byznys.ihned.cz

Za letošní tři čtvrtletí vybrala Finanční správa na DPH o 300 milionů více. O 11,5 miliardy se zvedl příjem státu z daní právnických osob. Podle ministerstva financí to značí oživení ekonomické činnosti.

celkem nalezeno: 428
zobrazuji: 1 - 12
obalka Ekonom 2015 48 350

Sloupek

Časostroj Josefa Pravce
Hornochová končí na ministerstvu financí. Babiš si musí najít náměstka s hroší kůží

Simona Hornochová bude mít více času na svůj oblíbený badminton. Už nebude klíčovou náměstkyní ministra financí pro daně. A to i proto, že její šéf...

další sloupky

více názorů Přidat komentář
reklama
reklama
 

Přihlašte se k odběru Ekonom newsletteru

Pro objednání servisu zadejte váš e-mail a klikněte na OK.

Editorial

Dalibor Martínek, šéfredaktor Ekonomu
Dalibor Martínek, šéfredaktor Ekonomu
Proč máme rádi piráty

Před pár lety, jednoho jarního podvečera do mě nabořil octavií půjčenou od maminky osmnáctiletý čerstvý držitel řidičského průkazu. Pirátský asistent byl na místě půl hodiny před policií. O zavinění nebylo pochyb. Asistentovo naléhání na mě jako poškozeného, abych si půjčil náhradní auto, že vše bude zadarmo, bylo... ...

reklama
 
 
Design nové Hondy je moderní. Auto silně připomíná menší model Jazz, ze kterého vychází. Honda HR-V se vrací na scénu s novými trumfy. Zaujme chytrým řešením kabiny

Příznivci japonské automobilky si bezesporu dobře pamatují Hondu HR-V, která se prodávala až do roku 2006. Japonská automobilka...

 
Kuchyně Jana Punčocháře má nezaměnitelný styl. Pracuje se sezonními produkty nejvyšší kvality, které skládá na talíři v odvážných chuťových variacích. Šéfkuchař Grand Cru "zaměstnává" světové hvězdy gastronomie. Skládají experimentální menu

Kuchyně Jana Punčocháře má nezaměnitelný styl. Pracuje se sezonními produkty nejvyšší kvality, které skládá na talíři v odvážných...

 
Peníze, ilustrační foto Rychlá půjčka se může výrazně prodražit. Nebankovního poskytovatele si vybírejte pečlivě

Máte zájem o peníze od poskytovatelů nebankovních půjček? Vybírejte pečlivě, i malá suma se vám může výrazně prodražit. Také mezi...

 
ilustrační foto V polovině insolvencí mají věřitelé smůlu. Od dlužníků nedostanou ani korunu

Firmy, kterým dluží jejich obchodní partneři, nemají často jinou možnost než na ně podat insolvenční návrh. Šance, že své peníze...

reklama
reklama
reklama