Senátoři shodili se stolu návrh zákona, který měl zavést elektronický systém s přehledem povinností podnikatelů vyplývajících ze zákonů a vyhlášek. Pokud by novelu přijali, znamenalo by to největší změnu v tvorbě zákonů za posledních dvacet let.

Každý zákon by musel obsahovat přílohu s tabulkou povinností, které musí podnikatel splňovat. Co by v ní nebylo, za to by živnostníci nebo firmy nemohli být potrestáni.

"Zákon zavádí nerovnost mezi občany z důvodu jejich sociálního postavení," uvedla senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za Zelené). Podle ní by novela přinesla neoprávněnou pozitivní diskriminaci podnikatelů. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek za předkladatele přislíbil námitkám do budoucna vyhovět.

Novela zákona o hospodářské a agrární komoře, pod kterou se podepsali přední představitelé všech sněmovních stran kromě hnutí Úsvit, sice hladce prošla sněmovnou, poté se však proti ní zvedla vlna odporu.

Návrh ostře kritizovala zhruba stovka právníků. Ti poslali senátorům dopis, ve kterém označili návrh za protiústavní. Expertům vadí třeba to, že novela zvýhodňuje podnikatele před běžnými lidmi, kteří by žádnou tabulku s povinnostmi neměli.

Proti se postavil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a některá ministerstva. "Velice vás prosím, abyste zachránili náš právní řád před tímto nesmyslem," žádal Pelikán členy hospodářského výboru senátu minulý týden. Záměr je podle jeho slov proveden amatérským a megalomanským způsobem.

S myšlenkou na změnu zákona přišla Hospodářská komora a povedlo se jí získat podporu předních politiků. Pod zákonem je podepsaný třeba tehdejší vicepremiér Andrej Babiš (ANO) i další místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Návrh v senátu prosazoval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Novela má zavést takzvaný Právní elektronický systém (PES), který by umožnil podnikatelům, aby spravovali na jednom místě přehled svých povinností vyplývajících ze zákonů a vyhlášek. Podle hospodářské komory by systém mohl podnikatelům ušetřit desítky miliard korun ročně.

Předseda ústavně-právního výboru Miroslav Antl (ČSSD) si myslí, že si Hospodářská komora návrhem přivlastňuje práva, která jí nepřísluší. "Vadí nám hlavně to, že bychom se v rámci legislativního procesu museli na každý pozměňovací návrh ptát Hospodářské komory, jestli s tím souhlasí," tvrdí Antl. Že by komora chtěla získat nadřazené postavení Dlouhý odmítá.

Za systémem stojí Zdeněk Zajíček, mimo jiné autor projektu Czech POINT. PES už nyní funguje ve zkušební verzi, v plném provozu by mohl být za šest let. "Systém se ukazuje jako životaschopný, i pan Pelikán řekl, že být podnikatelem, tak by ocenil, jak systém funguje," uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Hospodářská komora se i přes nesouhlas senátu nevzdává a chce návrh zákona poslancům po volbách předložit znovu. Podstata zůstane podle Zajíčka stejná, i když připouští, že k menším změnám může dojít.