Americká filmová The Weinstein Company s okamžitou platností propustila jednoho ze svých zakladatelů a spolupředsedu Harveyho Weinsteina, který ji dovedl k mnoha oscarovým úspěchům.

Firma tak v neděli učinila v reakci na články mapující, jak jeden z nejmocnějších mužů Hollywoodu dlouhodobě sexuálně obtěžoval ženy.

V čele společnosti nadále zůstávají druhý spolupředseda, Weinsteinův bratr Bob, a ředitel David Glasser. Podle deníku Variety.com oba usoudili, že pošramocená pověst Harveyho Weinsteina by studiu mohla dlouhodobě uškodit a zamezit mu ve spolupráci s největšími talenty v Hollywoodu.

Správní rada k rozhodnutí přistoupila "ve světle nových informací o nesprávném počínání Harveyho Weinsteina, které vyšlo najevo v uplynulých dnech", uvedla firma, která již Weinsteina o svém rozhodnutí informovala.

V pátek společnost nejprve jen oznámila, že pětašedesátiletý Harvey Weinstein odejde na dovolenou. "Pro naši firemní kulturu je zásadní, abychom se ke všem ženám, které pro nás pracují nebo s našimi zaměstnanci vstupují do jednání, chovali s úctou a aby nikdy nedocházelo k obtěžování či diskriminaci," zdůraznila firma.

Rovněž si prý The Weinstein Company najala externí právní firmu, aby kauzu vyšetřila. "Jak Harvey sám řekl, pro něj je teď podstatné, aby se mu kvůli problémům, jež přiznal, dostalo profesionální pomoci. Příští kroky budou záviset na výsledku jeho terapie," říkala společnost ještě v pátek.

Aféru minulý týden odstartovaly články v deníku New York Times. Podle nich producent dosáhl alespoň osmi mimosoudních řešení sporů se ženami, které ho obvinily z osahávání a sexuálního obtěžování.

Byly mezi nimi jeho podřízené, spolupracovnice i začínající herečky jako například Ashley Juddová.

Některé z žen producent zval do luxusních hotelů na schůzky, kde je přivítal nahý, popřípadě po nich chtěl masáž nebo je vyzval, aby ho sledovaly při sprchování. Jedna z žen vypověděla, že před ní Weinstein masturboval.

Nejstarší z kauz je tři desítky let stará a pochází z dob, kdy Weinstein vedl nezávislé filmové studio Miramax tehdy vlastněné firmou Walt Disney Company.

Roku 2005 producent z Miramaxu odešel a založil současnou The Weinstein Company.

Weinstein na článek New York Times nejprve odpověděl výhrůžkou, že list zažaluje. Později se za své chování omluvil s tím, že "dospíval v 60. a 70. letech, kdy pravidla chování byla jiná". Nakonec oznámil, že si bere dovolenou.

Harvey Weinstein produkoval či distribuoval oscarové filmy jako Zamilovaný Shakespeare či muzikál Chicago, stál za úspěchem Tarantinova Pulp Fiction, americkým divákům kdysi úspěšnou kampaní protlačil později nezávislý italský snímek Bio Ráj.

Filmy, na nichž pracoval, dohromady získaly přes 300 nominací na Oscara a Weinstein byl díky tomu považován za jednoho z největších stoupenců americké nezávislé kinematografie.

Jedním z jeho posledních titulů byla letošní Tulipánová horečka.

V roce 2016 Weinstein patřil k význačným sponzorům amerických demokratů v prezidentských volbách.

Národní výbor demokratické strany v USA a několik předních politiků této strany včetně senátorů Kamaly Harrisové, Coryho Bookera a Chucka Schumera již oznámilo, že finanční dary od Weinsteina přepošlou na konta neziskových organizací pracujících ve prospěch ženských práv.

K tématu se vyjádřil také americký prezident Donald Trump, jenž při volební kampani za republikánskou stranu musel vysvětlovat mimo jiné nahrávku z roku 2005, na níž vulgárně hovořil o osahávání žen a vyjádřil chuť mít sexuální styk s vdanou ženou.

Trump řekl, že ho nařčení vůči Weinsteinovi nepřekvapila.

"Znám Harveyho Weinsteina dlouho. Vůbec mě to nepřekvapuje," odpověděl Trump na dotaz novináře v Bílém domě.

Jak připomněl server Variety.com, v americkém zábavním průmyslu jde už o několikátý podobný případ za poslední dobu.

Podobná obvinění jako ta, jimž čelil Weinstein, si vyslechli také televizní moderátor Bill O’Reilly, komik Bill Cosby nebo zakladatel a ředitel stanice Fox News Roger Ailes. Ten letos v květnu zemřel.