Možné vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude zřejmě ze všeho nejvíce závod s časem, protože existuje riziko, že o něm nebude rozhodnuto do začátku říjnových voleb.

Po pátečním jednání mandátového a imunitního výboru, který rozhoduje o tom, zda vydání doporučí celé Poslanecké sněmovně, je totiž jasné, že výbor se znovu sejde až 30. srpna - jen šest dní před začátkem poslední schůze sněmovny.

Navíc je pravděpodobné, že ještě nerozhodne, protože jeho členové za hnutí ANO mají před hlasováním různé požadavky: chtějí slyšet vyšetřovatele případu i státního zástupce, stejně jako chtějí vidět kompletní spis.

Celou záležitost komplikuje oznámení Jaroslava Faltýnka, který sdělil, že je do 27. srpna na dovolené. Protože v dalších dvou dnech neměli čas někteří členové výboru, dohodli se na jednání právě 30. srpna.

Je to dobře zpracovaná žádost. Poslanci budou rozhodovat o vydání Babiše policii

Předsedkyně výboru Miroslava Němcová ale tvrdí, že se bude maximálně snažit, aby se na poslední schůzi sněmovny skutečně o vydání Babiše a Faltýnka hlasovalo.

Zároveň uvedla, že na výbor pozve jak vyšetřovatele Pavla Nevtípila, tak státního zástupce Jaroslava Šarocha. Požádá také o kompletní spis. Zároveň bude čekat, jak rozhodne státní zástupce o žádosti Babiše, aby se mohl do žádosti o vydání podívat. Pokud bude souhlasit, Němcová to Babišovi umožní.

"Počítám s tím, že náš výbor udělá maximum pro to, aby své jednání uzavřel a dal stanovisko do začátku schůze sněmovny 5. září," prohlásila Němcová.

Člen výboru za ANO František Petrtýl si ale tak jistý nebyl, na dotaz redakce, zda výbor stihne přijmout stanovisko do schůze poslanců, odpověděl poněkud vyhýbavě. "Byl bych jasnovidec, kdybych to věděl, opravdu nevím," řekl a dušoval se, že zástupci ANO nechtějí údajně nic zdržovat.

"Neděláme nic, čím bychom vše zdržovali. Máme snahu udělat maximum kroků tak, abychom na příští schůzi výboru dokázali v této věci pokročit," uvedl. Mimochodem, mluvil jenom o "pokročení", ne o tom, že by výbor rozhodl.

Za zavřenými dveřmi

Jednání výboru začalo v pátek přesně podle plánu v devět hodin ráno. V čele stolu seděla předsedkyně výboru Němcová, kolem stolu deset dalších poslanců. Před začátkem jednání měli novináři možnost udělat několik záběrů, potom se rychle zavřely dveře. Němcová působila nekompromisně a rázně. Žádné velké komentáře, nic konkrétního k samotné projednávané věci - tedy k žádosti policie o vydání Babiše a Faltýnka.

"Děkujeme vám za účast na zahájení jednání, na shledanou," ukončila fototermín Němcová.

Jednáním výboru za zavřenými dveřmi se roztočil kolotoč událostí, na jejichž konci bude odsouzení nebo osvobození dvou nejvyšších politiků hnutí ANO, které pražská policie podezírá z porušení zákona při získání padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo. Průběh této policejní akce může zároveň zásadně ovlivnit říjnové parlamentní volby, ve kterých je zatím ANO podle všech průzkumů veřejného mínění jasným favoritem.

"Budeme posuzovat, zda jsou splněny formální požadavky policie na vydání obou poslanců, nic víc nemohu v této chvíli komentovat," řekla Němcová těsně před začátkem jednání. "Je fakt, že člověk má někdy malou fantazii, ale myslím, že by bylo od všech politických představitelů žádoucí, aby se nějak s touto záležitostí do voleb vypořádali," potvrdila
už dříve Němcová.

Před zahájením pátečního jednání se ale zmínila také o žádosti Andreje Babiše podívat se na žádost policie, o což Němcovou požádala jeho advokátní kancelář. Němcová už v tomto týdnu řekla, že pokud by se na ni Babiš obrátil, zeptala by se dozorujícího státního zástupce. V pátek ráno řekla, že celou věc projedná se členy výboru. "Budeme se zabývat tím, jestli je možné z právního hlediska žádosti vyhovět," uvedla.

Na nahlédnutí do spisu mají automaticky právo všichni členové mandátového a imunitního výboru. Nikdo z poslanců si ale spis se žádostí policie nemůže vzít, je uložený v trezoru mandátového a imunitního výboru.

Výbor řeší vydání Babiše a Faltýnka, poslanci ANO se ale jeho názorem řídit nebudou
Obvykle souhlasíme, ale tohle je účelovka, říkají

Prvním krokem ke stíhání obou politiků je zbavení imunity.

O tom rozhodne celá Poslanecká sněmovna na jednání, jehož začátek je naplánovaný na 4. září.

Na toto jednání přinesou poslanci mandátového a imunitního výboru své stanovisko, zda doporučují, nebo nedoporučují vydání obou poslanců.

"Páteční jednání bude čistě procedurální, dohodne se termín jednání, na které budou pozváni oba poslanci, a určíme zpravodaje," řekl člen výboru
za TOP 09 Martin Plíšek.

Teprve na dalších zasedáních budou členové výboru hlasovat o doporučení k vydání. Konečné slovo ale bude mít sněmovna, která by vše měla stihnout do říjnových voleb.

Poslancům ANO se zdá žádost policie podivná, Babiš chce vidět spis

Už dosavadní názory členů mandátového a imunitního výboru ukazují, že výbor bude názorově rozdělený, protože zástupci ANO dávají najevo nesouhlas s postupem policie.

A to už poté, co si pročetli žádost policie o vydání.

"Dělá to na mě velmi účelový dojem," prohlásil člen výboru za ANO Roman Procházka, podle kterého chce policie jednoznačně ovlivnit volby. "O postupu policie mám stále větší pochybnosti," přidal se další člen výboru za ANO Radek Vondráček.

Člen výboru za TOP 09 Martin Plíšek naopak spíše podpořil policii v postupu proti Babišovi a Faltýnkovi. "O detailech nemohu mluvit, ale obecně mohu říci, že policejní žádost je podle mě zpracována precizně a zodpovědně," prohlásil před několika dny Plíšek.

I kdyby ale Poslanecká sněmovna oba politiky vydala, pro vyšetřování celého případu to nebude až tak moc znamenat. Pokud budou zvoleni v říjnu do nové Poslanecké sněmovny, opět získají imunitu a kolečko vydání se opět roztočí.

Je to dobře zpracovaná žádost. Poslanci budou rozhodovat o vydání Babiše policii