Situace na globálním trhu ropy a s ní související tlak na státní rozpočty dohnala Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) k největší změně daňové politiky za celá desetiletí. K zavedení daně z přidané hodnoty (DPH) ve výši pěti procent v příštím roce. V lednu 2018 tak začne platit ve Spojených arabských emirátech a Saúdské Arábii, ostatní země GCC je budou následovat později. Podle agentury Reuters to v úterý oznámil daňový úřad SAE.

Tento krok si vyžádá značné administrativní a technické zásahy, vlády GCC budou muset vypracovat podrobné předpisy, registrovat společnosti, které mají daně platit, a vytvořit administrativu, která bude na systém dohlížet. Náročnost úkolu je možná důvod, proč některé státy nezavedou DPH už od ledna, ale nechávají si čas do konce roku.

Podle agentury Reuters se může zpozdit zejména Kuvajt, kde se do procesu možná bude chtít více vložit relativně nezávislý parlament. Omán datum ještě neoznámil a Bahrajn předpokládá, že DPH zavede do poloviny roku 2018. Katar, s nímž Saúdská Arábie, SAE a Bahrajn po uzavření dohody přerušily diplomatické a obchodní vztahy, nesdělil, zda to ovlivní jeho harmonogram.

SAE hodlají kromě DPH zavést také spotřební daň pro tabák a energetické nápoje ve výši 100 procent a pro další limonády ve výši 50 procent. Zdanění by mělo platit už v posledním čtvrtletí letošního roku.