Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o nových protiruských sankcích, které už dřív schválily velkou většinou hlasů obě komory Kongresu. Moskva na balík nových sankcí reagovala už koncem minulého týdne oznámením, že americké zastupitelské úřady v Rusku musí opustit 755 ze 1210 pracovníků. Rusko rovněž uzavřelo rekreační a skladové objekty, které v Moskvě americká ambasáda využívala.

Podpis zákona o sankcích oznámily agentuře Bloomberg zdroje z Bílého domu, sám Trump akt podpisu neoznámil. Po schválení sankcí v Kongresu prezident s podpisem několik dnů otálel, na svém oblíbeném twitteru ani nekomentoval protiopatření Moskvy.

Trump měl ústavní právo zákon o sankcích vetovat, ale v Senátu a Sněmovně reprezentantů by podle všeho jeho veto přehlasovaly potřebné dvě třetiny poslanců a senátorů.

Trump: Sankce jsou protiústavní

Nové protiruské sankce jsou "výrazně vadné", řekl Trump v prvním komentáři k novému balíku sankcí proti Rusku. Sankce podle něj obsahují protiústavní ustanovení, které omezuje autoritu hlavy státu. Trumpovi také vadí, že jisté části sankčního zákona mu ukládají, aby "jistým osobám" zakázal vstup do země.

Prezident už v minulosti dával najevo výhrady vůči ustanovení sankčního zákona, které ho fakticky zbavuje možnosti sankce upravit, pozastavit nebo zrušit bez souhlasu Kongresu. V prohlášení Trump uvedl, že bude přihlížet k mínění Kongresu, ale "naplní ustanovení (sankčního zákona) způsobem slučitelným s ústavní pravomocí" hlavy státu.

Prezident očekává, že Kongres nebude využívat "tento vadný zákon" k tomu, aby torpédoval spolupráci s evropskými spojenci při řešení ukrajinského konfliktu, uvedl v prohlášení. Trump tak naznačil, že sankce mohou zúžit prostor pro jednání s Ruskem o řešení globálních problémů.

"Jakkoli podporuji tvrdá opatření, která mají ztrestat a odstrašit agresivní a destabilizující jednání Íránu, Severní Koreje a Ruska, tento zákon je výrazně vadný, protože zasahuje do pravomoci exekutivy vyjednávat," uvedl prezident v prohlášení. "Ve spěchu, který schvalování zákona doprovázel, Kongres zařadil několik jasně neústavních ustanovení," dodal.

Sankce se dotknout hlavně energetického sektoru

Podle serveru Politico prezident ještě ve středu vydá prohlášení, v němž k zákonu o sankcích zaujme podrobnější stanovisko. Nový zákon obsahuje i sankce vůči Severní Koreji a Íránu.

Komentář Pavla Tomáška: Největší chyba Donalda Trumpa

Sankce, které mimo jiné postihují ruský energetický sektor, jsou reakcí na údajné ruské vměšování do loňských prezidentských voleb v USA. Trump ruský vliv na volby popírá a vyšetřování zásahů Moskvy označil za hon na čarodějnice. Zkoumáním ruských aktivit se zabývají čtyři výbory Kongresu a zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller jmenovaný ministerstvem spravedlnosti.

Zdrženlivost Bílého domu vůči nových sankcím proti Moskvě posiloval podle amerických médií i fakt, že zákon hlavě státu znemožňuje omezit či zrušit sankce bez souhlasu Kongresu. Trump tak fakticky nemá možnost sankční režim výrazněji ovlivnit.

Kreml sankce odmítá a obviňuje Spojené státy, že blokují jakoukoli možnost o zlepšení vzájemných styků. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek, tedy ještě před Trumpovým podpisem, vyhlásilo protiopatření namířená na omezeni amerického diplomatického personálu v Rusku. Ten se musí do 1. září snížit na úroveň 455 zaměstnanců, což je údajně počet ruských zastupitelských pracovníků v USA.

Juncker: Můžeme odpovědět stejnou mincí

Evropská unie zatím nebude reagovat na nové americké sankce proti Rusku, vyhrazuje si však možnost odpovědět Spojeným státům stejnou mincí, pokud tyto sankce poškodí ekonomické zájmy unie. Dal to ve středu v rozhlasovém rozhovoru najevo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Juncker připomněl, že "vylepšená" verze amerických sankcí měla brát zřetel na obavy Evropanů, nicméně si unie vyhrazuje právo na odvetu v příštích dnech, pokud se ukáže, že praktické uplatňování sankcí poškozuje hospodářské zájmy společenství.

"Jsme připraveni. Musíme hájit naše ekonomické zájmy vůči Spojeným státům a uděláme to," řekl Juncker podle agentury Reuters. Za klíčovou považuje koordinaci s USA, aby zajistila účinnost sankcí, vyhlášených proti Rusku kvůli anexi Krymu a ruské roli v ukrajinském konfliktu.

Spojené státy vyhlásily sankce proti Rusku už několikrát, zejména s ohledem na ruskou anexi ukrajinského Krymu a ruskou podporu východoukrajinských separatistů. Své sankce souběžně ohlásila i Evropská unie, přestože mnohé členské státy mají vůči sankční politice výhrady. Odpor proti novému balíku amerických sankcí dala Evropa najevo i tentokrát, protože sankce ohrožují spolupráci EU s Ruskem v energetice.