Zavražděného a bez ruky nalezla policie Chrise Msanda, člena keňské volební komise zodpovědného za počítačovou a komunikační techniku.

Keňané jdou příští týden 8. srpna volit prezidenta, guvernéry provincií a parlament. Na volby mají v obavách o jejich regulérnost dohlížet stovky zahraničních pozorovatelů.

Nejdůležitější jsou prezidentské volby. Zatím volba vypadá jako poměrně vyrovnaný souboj mezi aktuálním prezidentem Uhuruem Kenyattou a vůdcem opozice Railou Odingou. Podle mnoha předpovědí se bude jednat o velmi těsnou výhru jednoho z nich.

Opoziční lídr kritizuje prezidenta Kenyattu, který údajně ve svůj prospěch ovlivnil výsledky posledních voleb, kdy elektronický volební systém zklamal. Vyskytly se v něm takové nepřesnosti, podle nichž Odinga usuzuje, že výsledek byl upravený. Soud Odingovu žalobu na podvodný výsledek voleb zamítl.

Letos by ve volbách měly být použity například skenery prstů, které by volební komise měly voličům, kteří odevzdali svůj hlas, označit speciálním inkoustem. V oficiálních seznamech je téměř 20 milionů voličů, kteří by měli volit ve 40 tisících volebních místnostech. Při poslední kontrole volebních seznamů bylo omylem zaregistrováno milion mrtvých voličů.

Vražda Chrise Msanda

Msandovo tělo bylo podle výpovědi policie nalezeno na předměstí hlavního města Nairobi, konkrétně v oblasti Kikuyu, a to společně s tělem neidentifikované ženy. Mrtvému chyběla jedna ruka.

Nejedná se o jediný předvolební incident v Keni. Před pár dny byl zavražděn policista přímo před domem keňského viceprezidenta.

Msando, který byl jedním z mála lidí v Keni, kteří věděli o umístění serverů se seznamy voličů a volebním softwarem, si údajně podle listu The Star stěžoval, že dostává výhrůžky smrtí.

Policie nyní posílila ochranku šéfa volební komise Wafuly Chebukatiho.

Pomeranče

Šéf opozice Raila Odinga je keňským politickým veteránem, který byl v letech 2008 až 2013 premiérem. V čele vlády stanul po nepokojích mezi vládou a opozicí, aby se situace uklidnila.

Symbolem jeho strany ODM jsou pomeranče (oficiálně se jmenuje Pomerančové demokratické hnutí). Je to kvůli referendu z roku 2005 o posílení pravomoci prezidenta, kdy kvůli negramotnosti velké části populace dostaly volební lístky symboly banánů - pro odpověď "ano" - a pomerančů - pro odpověď "ne".