V Česku roste počet případů pohlavně přenosných chorob. Nejde jen o virus HIV, ale také o syfilis či kapavku. Epidemie infekce HIV a ostatních pohlavně přenosných infekcí spolu podle odborníků velmi těsně souvisí. Lidé, kteří jsou HIV pozitivní, jsou obvykle nakažlivější, mají-li i jiné pohlavně přenosné nemoci.

"Naši typičtí pacienti jsou mladí gayové, kteří byli u dermatovenerologa kvůli potížím s nějakou jinou pohlavně přenosnou chorobou. HIV je u nich odhalováno jako vedlejší diagnóza," říká Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra Nemocnice na Bulovce, kde se léčí asi dvě třetiny nakažených. Potvrdil, že v případě HIV se už dá hovořit o epidemii mezi pražskými gayi.

Stejně tak roste počet čerstvých případů onemocnění syfilidou. Děje se tak už od roku 2008 především mezi homosexuálními a bisexuálními muži. V roce 2016 bylo touto chorobou nakaženo 722 obyvatel, nových případů bylo 494, což je o 74 více čerstvých nákaz než v roce 2012. Častější jsou také souběžné nákazy virem HIV a syfilidou. V roce 2014 mělo obě infekce 113 mužů.

U heterosexuálů jsou počty nových případů syfilidy stabilní. "To, co roste velmi raketově, jsou počty nových případů u mužů majících sex s muži," uvedl Filip Rob z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice na Bulovce. Za velký problém označil opakované nakažení syfilidou. "Jsou pacienti, kterým v třiceti pětatřiceti letech léčíme infekci po sedmé či po osmé," dodal.

Kapavka se začala šířit až po roce 2011. Tehdy mělo tuto nemoc 709 lidí, loni už to bylo 1527 pacientů. 

Podle Roba šíření pohlavních chorob mezi homosexuálním muži kopíruje trend v dalších západoevropských zemích. "Velmi podobné to bylo před několika lety v Nizozemsku, Španělsku, Velké Británii," podotkl.

Nárůst počtu případů má podle něj několik příčin. Jednak se zlepšila kvalita i délka života pacientů s HIV. "Pacienti potom mají i víc času na sexuální aktivity," řekl Rob a za další důvod považuje oblibu seznamovacích aplikací jako je Grinder. "Je velmi jednoduché anonymně na jedno kliknutí najít sexuálního partnera bez nějaké další nutnosti se seznamovat," myslí si lékař. Za třetí příčinu označil trend, který se v Česku zatím ještě neprojevil naplno, a to je takzvaný chemsex, tedy pohlavní styk po požití drog, které zvyšují sexuální apetit a výkonnost.

Šíří se navíc i nemoc zvaná LGV (lymphogranuloma venereum), která se ještě před pár lety vyskytovala jen v tropech. Loni už ji mělo 43 Čechů. "Do České republiky byla choroba zavlečena v rámci vysoce rizikového sexuálního chování, což souvisí se současným trendem velké sexuální volnosti," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilis Hana Zákoucká. 

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová statistiky považuje za alarmující. "Připadá mi, že se vracíme až téměř do 19. století. Tato čísla ve mně vzbuzují pocit, že pohlavní choroby jsou asi zapříčiněny nějakou neinformovaností nebo lehkovážností mladých lidí," uvedla.

Dodala, že snadnou, ale někdy zanedbávanou prevencí sexuálně přenosných chorob je používání bariérové ochrany, jako je například kondom, a to i při orálním sexu.

Proti viru HIV neexistuje žádná vakcína. V některých zemích už se ale začala používat metoda takzvané preexpoziční profylaxe, tedy předléčení, kdy zdravý člověk vystavený riziku nákazy bere léky na HIV a tak se před virem chrání. V Česku tento způsob nebyl zatím schválen. Náměstkyně ministra Teska Arnoštová, ale není příznivcem toho, aby byla takováto preventivní léčba hrazená z veřejného pojištění. "Trochu se mi příčí hradit lék, který bude někdo preventivně užívat, aby mohl hazardovat se svým zdravím. Omlouvám se za ten příměr, ale to je jako kdybychom hradili sebevrahovi neprůstřelnou vestu," uvedla náměstkyně.

S tím souhlasí i profesor Machala, který potvrzuje, že předléčení sice funguje, ale má řadu úskalí. "Hlavní příčina šíření HIV je vysoce rizikové chování těch, kteří se nakazí. Domnívám se, že preexpoziční profylace spíš toto chování bude stimulovat," říká s tím, že metoda navíc nechrání před ostatními pohlavně přenosnými infekcemi. "Také se obávám, že tyto léky potom ztratíme pro léčbu pacientů, kteří už infekci mají, protože se na ně jistě dříve nebo později vytvoří rezistence," dodal Machala.