Prognóza IDC očekává, že podniky budou zvyšovat své investice do technologií umělé inteligence a dalších kognitivních systémů. Konkrétně pro západní Evropu odhaduje studie IDC v letošním roce trh o velikosti 1,5 miliardy dolarů, tj. meziroční růst o 40 %. Průměrný meziroční růst v následujících letech by měl být ještě vyšší, což odpovídá objemu trhu 4,3 miliardy dolarů v roce 2020.

Poptávka po umělé inteligenci (AI) a dalších kognitivních technologiích přitom vychází z různých oborů, a to včetně vlád/státní správy i dalších institucí veřejného sektoru (školství/vzdělávání) a zdravotnictví. Největší podíl na investicích do AI má prozatím bankovní sektor, maloobchod a výrobní podniky s diskrétní výrobou, nicméně velké množství řešení AI se nasazuje v aplikacích, které přesahují hranice jednotlivých segmentů průmyslu (meziodvětvová řešení). I když v tuto chvíli řešení z kategorie AI nasadila jen malá část evropských organizací, velká část to plánuje učinit nebo alespoň zkoumá potenciál této technologie. Zájem je především o nasazení v oblastech s jasnou návratností investic, jako je prediktivní údržba, prevence podvodů, služby zákazníkům a tvorba prodejních doporučení. V budoucnu poroste také role AI v systémech řízení kvality a při automatizaci IT.

22 %

V roce 2020 bude finanční sektor (banky, pojišťovny, obchodníci na trzích) mít na investicích do umělé inteligence asi 22procentní podíl.

V roce 2020 bude finanční sektor mít na investicích do umělé inteligence asi 22% podíl. Nejrychlejší nárůst poptávky (meziročně až o 61 %) však lze očekávat ze segmentů distribuce a služeb (profesionální služby, maloobchod, doprava). Za zmínku stojí podle IDC také zájem provozovatelů infrastruktury (telekomunikace, utility...) s meziročním růstem v průměru až 60 %.

V rámci AI pokládá IDC za nejrozvinutější dvě technologie nasazení, a to AI jako aplikace (letošní velikost zápodoevropského trhu 516 milionů dolarů) a AI jako softwarová platforma (350 milionů dolarů).

 

Editorial byl zveřejněn v magazínu ICT revue 6/2017.