Theresa Mayová pár týdnů před čtvrtečními volbami obviňovala Brusel, že si přeje její porážku. Ve skutečnosti se britská premiérka mýlila nebo vědomě nemluvila pravdu. Evropská komise, která bývá nejčastěji označována termínem "Brusel", i představitelé zemí Evropské unie doufali, že Mayová ve volbách získá jasný mandát. Fakt, že hlasování přineslo pravý opak, může zkomplikovat jednání o britském odchodu z unie.

"Patová situace v Británii, to je ten vůbec nejhorší výsledek," řekla HN vysoce postavená diplomatka, která má za Evropskou unii jednání o brexitu na starosti. Podle ní "je úplně nečitelné, jak se změní britská vyjednávací pozice a jak rychle toho budou v Londýně schopni".

Mayová hodlá i přes katastrofální výsledek voleb, ve kterých přišla o většinu v parlamentu, pokračovat ve funkci s podporou severoirské unionistické strany. Potvrdila, že britské rozhodnutí opustit EU stále platí. "Zajistím nové partnerství s Evropskou unií, které přinese dlouholetou prosperitu," prohlásila.

19. června

měla začít jednání mezi Brity a EU o podmínkách brexitu. Termín je ohrožen. Nejdříve jej v pondělí Britové potvrdili, později ale britský ministr pro brexit David Davis prohlásil, že se termín mírně posune.

Jenže fakt, že nová britská vláda bude výrazně oslabená, vnáší do brexitu další nejistotu. Britové a zástupci 27 zemí unie měli už příští pondělí 19. června začít jednat o tom, jak bude britský odchod z EU konkrétně vypadat. Poté co Mayová přišla o velkou část podpory, je ale tento termín v ohrožení. "Nevíme, kdy rozhovory o brexitu začnou," napsal na Twitteru předseda Evropské rady, tedy summitů lídrů zemí EU, Donald Tusk. Londýn nejdříve termín v pondělí potvrdil, později ale ministr pro brexit David Davis prohlásil, že se datum přesune. Patrně jen o týden. Davis odklad zdůvodnil tím, že ve stejném termínu chce vláda představit svůj politický program a královna Alžběta II. přednese projev k nově zvolenému parlamentu.

Je možné, že britští politici teď budou dávat dohromady úplně nový mandát a priority pro vyjednávání. Na to, aby se obě strany domluvily, přitom mají jen necelé dva roky času, do března 2019. Pokud lhůta uplyne a nebude jednomyslná shoda států EU na jejím prodloužení, Británie automaticky přestane být členem unie, a to bez jakékoliv dohody o budoucích vztazích i podmínkách "rozvodu".

To by těžce poškodilo především britské, ale i evropské firmy. A znamenalo nejistotu pro zhruba tři miliony Evropanů žijících v Británii a milion Britů, kteří se usadili na kontinentu.

Představitelé EU proto britské politiky vyzývají, aby co nejdřív vyřešili své domácí problémy a začali o brexitu konečně jednat. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) upozornil na fakt, že tento měsíc to bude přesně rok od chvíle, kdy Britové odhlasovali svůj odchod z EU. "A během toho roku Británie nebyla schopná zahájit jednání s Evropskou unií," připomněl Sobotka.

Na druhou stranu je ale možné, že volební debakl premiérky Mayové přinese snahu o smířlivější dohodu. Mayová zvolila takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Británie nejen z EU, ale i z vnitřního evropského trhu a evropské celní unie. A to proto, že odmítla akceptovat některé povinnosti, které se s členstvím v jednotném trhu pojí, především umožnění volného pohybu pracovní síly.

Opoziční labouristé, kteří ve volbách výrazně posílili, ale ohledně volného pohybu v rámci EU, nepřesně nazývaného migrace, nejsou tak kategoricky odmítaví. "Je v parlamentu většina pro to, abychom odešli z vnitřního trhu? Nemyslím si," okomentoval v televizi ITV výsledek voleb bývalý konzervativní ministr financí George Osborne.

Taky nastupující irský pre­miér Leo Varadkar je přesvědčen, že pravděpodobnost uskutečnění tvrdého brexitu je mizivá. Mayová podle něj pro tento způsob odchodu z EU od voličů nedostala mandát.

Na druhou stranu není jisté, jestli se Mayová neocitne pod tvrdým tlakem radikálních euroskeptiků ve své vlastní straně, kteří jí zabrání udělat ve vyjednávání s EU jakékoliv ústupky. Pokud by premiérka ve volbách získala tak silnou většinu, o jaké ještě nedávno mluvily průzkumy, nemusela by se na tyto poslance příliš ohlížet.