Lucie se ptá

Dříve to byl koučink, dnes je v kurzu mentoring. Jakkoliv tyhle pojmy možná ztrácí na váze svým nadužíváním, jejich skutečný obsah je v korporátním světě důležitý. Mentoring je podle definic profesionální vztah dvou osob, kdy mentor předává své zkušenosti a znalosti mentorovanému. Mentor má fungovat jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhat "menteemu", tedy mentorovanému či mentorované, nalézt správný směr či řešení. Předávání znalostí má většinou probíhat v prostředí, které se toho bezprostředně týká. To znamená nejčastěji v práci. Do vztahu mezi oběma ale může vstoupit rivalita a obava o vlastní pozici.

Dostala jsem od šéfa úkol mentorovat kolegu, který má podle životopisu oproti mně víc zkušeností a zahraniční školu. Vím, že ve firmě déle pracuji, ale bojím se, abych se neztrapnila a on mě pak nepomluvil. Jak mám k mentoringu přistoupit?


Jiří Devát odpovídá

Předně blahopřeji! Být vybrána za mentorku představuje snad větší ocenění než možné povýšení. Vážně. Vaše úvodní nejistota může pramenit z rozšířeného omylu, že mentoring a koučink jsou dvě označení pro totéž. Nejsou. Mentoring představuje partnerství zaměřené na rozvoj nejen juniorů, ale i "ostřílených kozáků", kteří mění roli, firmu či odvětví.