Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nesouhlasí s návrhem německé vlády, aby dotace z unijních fondů byly napříště vázány na dodržování zásad právního státu v jednotlivých členských zemích. Svůj negativní postoj ve čtvrtek Juncker vyjádřil v Berlíně při diskusi o budoucnosti Evropské unie po odchodu Británie, které se mimo jiné účastnili německý ministr financí Wolfgang Schäuble a šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel.

Německá vláda vypracovala dokument, v němž jako součást reformy takzvaných kohezních fondů EU navrhuje i zmrazit přístup k těmto unijním penězům těm zemím, které nedodrží standardy vlády práva podle měřítek EU. O dokumentu v úterý informovala agentura Reuters, která má vládní dokument k dispozici.

"Myslím, že by se to nemělo dělat," odpověděl ve čtvrtek Juncker na dotaz, zda německý návrh podporuje. Dodal, že Evropská komise má k dispozici jiné možnosti, jak dát najevo, že solidarita není jednosměrná ulice.

Juncker rovněž řekl, že nejnaléhavějším úkolem, jemuž ve čtvrtek EU čelí, je dokončení bankovní unie a unie kapitálových trhů. Až pak by mělo následovat prohloubení spolupráce uvnitř eurozóny.

Agentura Reuters upozornila, že podmíněný přístup k evropským fondům by byl citlivě vnímán hlavně v zemích, které jsou čistými příjemci z takzvaných kohezních fondů (fondů soudržnosti), z nichž unie podporuje rozvoj chudších regionů v členských státech.

Maďarsko a Polsko, které takto dostávají od EU velké sumy peněz, Brusel opakovaně kritizoval za slabé standardy právního státu, podotkla v úterý agentura Reuters.