Lucie se ptá

Mohu si vzít dovolenou, kdy chci? Tak to je jedna ze čtyř nejvyhledávanějších otázek na Googlu v souvislosti s dovolenou. Má zaměstnavatel právo mi dovolenou zrušit? je druhá nejhledanější otázka k tématu. Dovolená je předmětem diskusí i hádek hned na dvou frontách − doma i v práci. Zaměstnanec má ze zákona právo na určitý počet týdnů dovolené podle předchozí odpracované doby v dané práci. Pak už je ale většina věcí na citu, dohodě, kolegialitě. Dovolená z pohledu zaměstnavatele logicky ovlivňuje efektivitu práce. Většina z nich proto také termíny volna svých zaměstnanců předem konzultuje. Určitě jsou i chvíle, kdy dojde na kolize.

Nastupoval jsem na podzim do nové firmy s tím, že si v dubnu/květnu vezmu delší dovolenou s rodinou na cestu do Ameriky. Manažer to odkýval, ale po čtvrtletních výsledcích se cuká, že mě nepustí. Mám udělat rozruch a mám na něj, když se to vezme kolem a kolem, vůbec právo?


Radka Dohnalová odpovídá

Udělat rozruch je snadná věc, ale těžko se bere zpátky. Zamyslete se nejprve, jakou zodpovědnost za výsledky nesete a jaké jsou další nutné kroky k nápravě. Nabízejí se tři možnosti: Buď nesete plnou zodpovědnost vy, protože jde o osobní výsledky. Nebo jde o zodpovědnost celého týmu a vy na ní máte díl. V poslední řadě může jít o výsledky většího celku, na které neměla vaše práce vliv.