Od návštěvy ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Bílém domě uplynulo už pět dní. Amerického prezidenta Donalda Trumpa ale nepřestává pronásledovat.

Nejprve americká média řešila lapálii, že se do oválné pracovny nedostal žádný domácí novinář. Zato ruský fotograf ano a fotografie se pak objevily v servisu ruské státní agentury TASS.

V noci na úterý americký list Washington Post zveřejnil další problém, tentokrát mnohem vážnější.

Trump podle deníku na setkání vyzradil ruské delegaci tajnou informaci, kterou má od zpravodajského zdroje v jednom z měst ovládaných tzv. Islámským státem. Podle ní se džihádisté snaží instalovat výbušniny do laptopů. A tímto způsobem zničit letadla, která míří do Spojených států.

Podle listu Washington Post informaci předala Spojeným státům jejich spojenecká země, která si výslovně nepřála, aby ji sdílely s Ruskem.

Šlo o přísně tajnou a citlivou zprávu, kterou i v USA zná jen velmi omezený počet lidí ve zpravodajských službách.

Šéf ruské diplomacie Lavrov na schůzce na Trumpova slova nereagoval, přešel je prý mlčením.

Kreml ale tvrdí, že článek ve Washington Post je lež. "Nechceme s tím mít nic společného, je to naprostá hloupost. Není tady co potvrzovat ani vyvracet," řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Trump se vyjádřil tajemněji. "Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo," napsal v úterý na sociální síti Twitter. A tím de facto potvrdil, že k "nějaké" výměně informací došlo.

Turecko nebo Saúdská Arábie

Trumpova administrativa v březnu ostatně zakázala pasažérům některých letadel z islámského světa převážet laptopy.

Washington Post s odkazem na své zdroje napsal, že Trump v debatě s Lavrovem zmínil i konkrétní město, odkud informace o bombách v noteboocích pochází.

Deník název města nezveřejnil.

"Rusko ale může na základě toho, co prezident řekl, odhalit zdroj a způsob, jakým byla informace získána," upozorňuje Washington Post.

Jaká země tedy mohla USA informaci o hrozbě předat? Zjevně ta, která má agenta nebo agenty uvnitř Islámského státu na místech, kde se plánují a koordinují útoky.

V úvahu tak přichází zejména Turecko. Zrovna v úterý přijíždí na první setkání s Trumpem turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Mezi oběma politiky jsou neshody ohledně postupu proti islamistům v Sýrii.

Washington zatím dává při plánování ofenzivy proti Islámskému státu na východě Sýrie přednost spolupráci s jednotkami syrských Kurdů než se silami, které v Sýrii podporuje a vyzbrojuje Turecko. Syrské Kurdy a jejich organizaci Lidové obranné jednotky (YPG) ovšem považuje Ankara za nepřátele a teroristy.

Druhou možností je, že informaci o laptopech předala Američanům Saúdská Arábie. Tomu by odpovídala podmínka, aby se USA o zprávu nedělily s Ruskem.

Saúdská Arábie a Rusko jsou rivalové v Sýrii. Zatímco Moskva stojí za režimem prezidenta Bašára Asada a zachránila ho vojenskou intervencí před zhroucením, Rijád podporuje protirežimní opozici.

S Trumpem je spokojeno 38 procent lidí

Kauza s vyzrazením citlivých údajů Rusku propuká v době, kdy má Donald Trump po necelých čtyřech měsících vlády katastrofálně nízkou popularitu.

Gallupův ústav zveřejnil výsledky průzkumu, podle kterého je s Trumpovým dosavadním působením ve funkci spokojeno jen 38 procent Američanů.

Pro srovnání: po stejné době vlády bylo s tehdejším prezidentem Barackem Obamou spokojeno 64 procent dotázaných, s Georgem W. Bushem 56 procent a s Billem Clintonem 45 procent.