Národní podnik Budějovický Budvar povede Petr Dvořák, který roky pracoval na rozvoji značky a exportu Plzeňského Prazdroje přímo v Londýně, v centrále bývalého majitele Prazdroje − SABMilleru. Nahradí nejdéle sloužícího ředitele českého pivovaru Jiřího Bočka, který funkci opustil ze zdravotních důvodů.

"Plánuji se zaměřit především na posílení role Budvaru na mezinárodním trhu, z domácího pohledu chci upevnit silnou pozici Budvaru v rámci prémiového segmentu a třetí oblast, která je pro mě zásadní, jsou lidé − jejich rozvoj, nábory, motivace," řekl Dvořák, který nastoupí do funkce 1. května.

Rodák z Liberce se o post v Budvaru začal ucházet poté, co opustil SABMiller. Tam skončil ve chvíli, kdy Prazdroj přešel do japonských rukou. Ve výběrovém řízení na nového šéfa národního pivovaru mu v závěrečném výběru konkuroval dlouholetý sládek a výrobní ředitel Budvaru Adam Brož.

Výběr Dvořáka, který měl na starosti pověst českého piva na britském trhu, je logický. Budvar dnes prodá více než polovinu svého piva, uvařeného v Českých Budějovicích, v cizině. Právě za hranicemi chce do budoucna ještě posilovat. Velká Británie je navíc pro pivovar klíčový trh − je to jedna z mála zemí, kde má Budvar své vlastní obchodní zástupce přímo na místě. V Londýně rozvíjí vlastní hospody, což dělá i Plzeňský Prazdroj.

Dvořáka uvedl do funkce Marian Jurečka, šéf ministerstva zemědělství, které je zřizovatelem národního pivovaru. "Výběrová komise mi doporučila dva finalisty. S oběma jsem se sešel a podrobně zvažoval, koho vybrat. Nakonec jsem si řekl, že by bylo dobré doplnit tým člověkem, který má velmi dobrou zkušenost jak z Česka, tak právě ze zahraničí," okomentoval jmenování Jurečka.

Poslední roky jsou pro Budvar rekordní. Pivovar má schválenou investici ve výši jedné a půl miliardy na rozvoj areálu a výroby. Ta se má zvednout o pětinu. "Předáváme pivovar za situace, kdy se jedná o plně rozjetý vlak, který ještě nabírá na rychlosti," prohlásil ekonomický ředitel Petr Žáček, jenž byl po odchodu Jiřího Bočka pověřen řízením firmy.