Někteří ekonomové a analytici předpovídali, že v prvních hodinách a dnech po ukončení devizových intervencí ČNB bude česká měna procházet prudkými výkyvy. Vyloučeno podle nich nebylo ani její krátkodobé posílení k úrovním kolem 25 korun za euro nebo naopak oslabení až ke 28 korunám za euro. Nic takového se ale v prvních 24 hodinách po čtvrtečním ohlášení konce kurzového závazku nestalo. 

Analytici: ČNB za intervence utratila dva biliony

Kurz koruny sice kolísá, zatím nejsilnější hladiny ale dosáhl ve čtvrtek po patnácté hodině. Česká měna se tehdy přiblížila úrovni 26,55 za euro, což představuje posílení jen o zhruba 1,7 procenta. Co se oslabení týče, byly pohyby dokonce ještě menší. Nejvýše se koruna dostala na 27,11 za euro těsně po ukončení intervencí, od té doby se už nad hranici kurzového závazku 27 korun za euro nevyšplhala vůbec.

"Reakce koruny po vyhlášení exitu byla překvapivě klidná na to, jak výrazně je česká měna překoupená a v jakém objemu musela ČNB od září 2016 intervenovat," řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Narážel při tom na to, že v posledních měsících před ukončením kurzového závazku výrazně narostl objem peněz, za které spekulanti českou měnu nakupovali s vidinou, že po "exitu" posílí a oni na tom vydělají.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se