O tom, že dnes už bývalá hlava tuzemské Akademie věd ČR Jiří Drahoš (68) pomýšlí kandidovat na pozici hlavy státu, hovořili politici i média od podzimu loňského roku. A život to potvrdil: poté co fyzikálnímu chemikovi minulý týden skončilo funkční období v akademii, své prezidentské ambice obratem oznámil. Mezi doposud známými kandidáty není bez šancí, volit se bude za deset měsíců – do té doby musí čeští voliči zjistit, kdo je vlastně kdo.

Chvíli počkejte

Vysoký šedovlasý muž s brýlemi chvíli posedí, chvíli nervózně poposedává a pak se zase rychle zvedá. "Je to pro mě přece jen trochu nezvyklá role a při výkladu jsem zvyklý stát, tak to snad nebude vadit," říká přítomným. V pražské Národní technické knihovně, v obklopení budovami vysokých škol, což je záměr, se čerstvý kandidát prezidentství Jiří Drahoš právě "neformálně seznamuje" s novináři. Úzkostlivě připomíná, že v tuhle chvíli ještě kampaň nezačíná – on má teď hlavu plnou vyklízení kanceláře a předávání předsednické funkce své nástupkyni. Jak říká, naplno se do objíždění republiky a do debat o svých politických názorech pustí v příštích týdnech.

Dále se v Respektu č.14 dočete:

I obalka R14

 

HLAVNÍ KOMENTÁŘ:  Hoši, děkujem! Režim slabé koruny se po bitvě jeví jako dobrá věc
 
TÉMA: Druhý život Venduly V.: Našli jsme v USA ženu, jejíž tvář se stala symbolem holokaustu českých Židů
 
O KOM SE MLUVÍ: Procházková jako Zemanova kandidátka do rady Ústavu pro studium totalitních režim
 
ECONOMIST: Tvrdá srážka Británie s realitou: Je čas říct pravdu o blížících se kompromisech
 
KONTEXT: Nejnebezpečnější žena Evropy: Příběh Marine Le Pen
 
KULTURA: Mimořádně rozpustilý –  a mimořádně seriózní – umělec František Skála
 
CIVILIZACE: Domů, do bezpečí: Někdejší propagátor globalizace Thomas Friedman srovnává překotnou proměnu současného světa se živelní pohromou a naději spatřuje v hloubi místních komunit

Vžité představě suchopárného vědce řečník neodpovídá. Na sedačku uvolněně odhodí aktovku, než se obrátí k posluchačům. Je zjevné, že Drahoš rád mluví a publikum mu není nepříjemné – stejně jako mu nedělá potíž zmínit své domácí i mezinárodní vědecké i manažerské úspěchy.

Otázkám na konkrétní politiku se však snaží vyhnout – jediné, o čem mluví s jistotou, je to, že Česko patří do Evropské unie a NATO, mělo by v nich zůstat, a navíc se chovat jako jejich aktivní člen. Nepříjemné dotazy však samozřejmě přijdou. Když má odpovědět na otázku, zda by jmenoval vládu, v níž by seděli členové zdejší komunistické strany, nad odpovědí chvíli znejistěle přemítá – není vyloučeno, že kdyby volbu nakonec vyhrál, právě tohle může být jeho první prezidentské dilema – a zároveň je to téma, které může kandidátovi ubrat část voličů –, ale nakonec odpoví: "Respektuji, že komunistická strana existuje a je přítomná v parlamentu, ale pokud někteří její členové otevřeně adorují Stalina, nevidím důvod, proč takovou vládu jmenovat."

Jinak ale trvá na tom, že není vševěd, a na většinu věcí si teprve musí udělat ucelený názor po debatě s odborníky. "Všechno je zatím úplně na začátku. Ani poradní tým nemá jasné obrysy. Uchazeče máme, nechceme ale zatím nikoho jmenovat. Naše představa je deset lidí, bude potřeba je zajímavě namíchat," říká Jakub Kleindienst, šéf Drahošova volebního týmu a zatím také jeho jediný jistý člen. Bývalý starosta Nového Strašecí a pak krajský úředník (zabýval se regionálním rozvojem) se s Drahošem zná několik let, stále si vykají a Drahoš jej sám oslovil, aby mu s kampaní pomohl. Poslední roky se Kleindienst živil jako konzultant, radil obcím s výstavbou silnic nebo vodovodů, a podle jeho slov "Je zázrak, že jsem se k politice vrátil. Šance máme, ale nepřeceňuji je. Spíš bych řekl, že věřím v druhý zázrak."

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se