Britský ministr pro brexit David Davis ve čtvrtek v britském parlamentu představil podrobnosti k vládnímu návrhu zákona, který by měl zrušit zákon o Evropských společenstvích z roku 1972, kterým se Británie stala členem předchůdce Evropské unie. Zákon by měl zároveň přenést do britského právního řádu platné normy EU, které by následně bylo možné "doplnit, zrušit či vylepšit".

Zákon, který chystá vláda premiérky Theresy Mayové v souvislosti s odchodem Británie z EU, zruší podle Davise nadřazenost unijních zákonů nad těmi britskými a poskytne podnikům i britským spotřebitelům právní jistotu v den, kdy Británie opustí EU.

Hlavním účelem normy je převést naráz do britského právního řádu asi 20 000 evropských zákonů, které by následně parlament přezkoumal a buď zachoval, upravil, nebo zcela zrušil. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 evropských norem. Unijní právo proniklo v Británii prakticky do všech odvětví života.

Klíčovou snahou britské vlády je podle čtvrtečního Davisova prohlášení vymanit Británii z pravomocí Soudního dvora Evropské unie a vrátit moc do rukou soudů ostrovní monarchie. "Naše zákony se budou dělat v Londýně, Edinburghu, Cardiffu a Belfastu a vykládat je nebudou soudci v Lucemburku, ale soudci napříč Spojeným královstvím," řekl ministr pro brexit poslancům.

Ministr pro brexit David Davis neočekává, že by Británie v rámci procesu odchodu z evropského bloku musela Evropské unii vyplatit 50 miliard liber (1,6 bilionu korun), jak spekulují některá média.

Doba posílání vysokých částek do Bruselu se chýlí ke konci, řekl ve čtvrtek ministr.

Odmítl rovněž, že by Británie v dopise, kterým premiérka Theresa Mayová ve středu oficiálně oznámila záměr Londýna opustit EU, hrozila oslabením spolupráce v oblasti bezpečnosti.

Podle médií by Británie v rámci ujednání o brexitu mohla Evropské unii vyplatit 50 až 60 miliard liber (1,6 až 1,8 bilionu korun), aby tak splnila své finanční závazky v aktuálním rozpočtovém období.

O nutnosti splnit tyto závazky hovořil už ve středu předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.

"Splníme své závazky, ale neočekáváme něco podobného," reagoval Davis na otázku, zda bude muset Británie desítky miliard liber do Bruselu poslat.

Britská premiérka Mayová dopisem předaným předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi oznámila záměr Londýna opustit EU. Zahájila tím přípravy vyjednávání podmínek brexitu, které by mohlo začít na přelomu května a června a skončit vlastním odchodem Británie z unie na jaře 2019.

Ministr pro brexit ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici BBC rovněž odmítl, že by Mayová v dopise vyhrožovala oslabením spolupráce v oblasti boje s kriminalitou a terorismem.

V listu přitom premiérka uvedla, že k oslabení takové spolupráce by mohlo dojít v případě, že by se nepodařilo do dvou let od středeční aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy dospět k dohodě mezi Londýnem a Bruselem.

"Není to hrozba," uvedl Davis. "Je to konstatování faktu, že by to bylo škodlivé pro obě strany, pokud bychom nedospěli k dohodě. Je to argument ve prospěch toho, abychom dohody dosáhli," dodal. Vyslovil se zároveň pro uzavření "komplexní dohody", která by obsahovala ujednání o obchodu, bezpečnosti a o "všech aspektech našeho vztahu". Zachovat by dohoda podle něj měla "tolik výhod pro každého, kolik jen bude možné".