Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude na sobotním neformálním summitu Evropské unie v Římě prosazovat jednotu a bezpečnost. Vyplývá to z mandátu, který mu během středečního zasedání schválila vláda. Informoval o tom na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Summit připomene 60. výročí podpisu římských smluv, které jsou jedním ze základů evropské integrace.

Pět cest reformy EU
Evropská komise v rámci tzv. Bílé knihy navrhla pět scénářů reformy EU:
1. Pokračování v dosavadní praxi:
27 členských zemí EU se zaměří na realizaci pozitivního reformního programu.
2. Pouze jednotný trh:
27 členských zemí EU se postupně přeorientuje na jednotný trh.
3. Státy, které chtějí, dělají více:
Těm členským zemím EU27, které projeví zájem, EU umožní, aby v konkrétních oblastech spolupracovaly intenzivněji.
4. Dělat méně, zato efektivněji:
27 členských zemí EU se zaměří na vybrané oblasti politiky, jimiž se budou zabývat intenzivněji a v nichž budou jednat rychleji, zatímco v jiných oblastech budou méně aktivní.
5. Dělat mnohem více společně:
27 členských zemí EU se rozhodne k mnohem intenzivnější spolupráci ve všech oblastech politiky.

Neformální summit v Itálii má kromě připomenutí římských smluv také ukázat odhodlání států bloku pokračovat společně i poté, co se z Evropské unie rozhodla odejít Británie. Největší diskuse vzbuzuje možné začlenění pojmu vícerychlostní Evropy do připravované deklarace, proti čemuž se staví především východoevropské země.

Ministři ve středu schválili Sobotkovi mandát, podle kterého by měl na jednání postupovat. "Diskuse bude o budoucnosti unie, ČR prosazuje jednotu i bezpečnost," napsal na Twitteru Ayrer. Sobotka v úterý senátorům z evropského výboru řekl, že Česko o vícerychlostní Evropu, což jako jednu z variant budoucího vývoje EU nabídla Evropská komise, nestojí.

Koncepci, podle níž by se různé členské země integrovaly různými rychlostmi v rámci EU, prosazují některé státy v čele s Německem a Francií. "Pozice České republiky do této chvíle je taková, že my to nevítáme - to znamená, že my nevítáme vícerychlostní Evropu," uvedl v úterý premiér. Připomněl, že podobný postoj mají další státy Visegrádské skupiny, tedy Polsko, Slovensko a Maďarsko.