Zemědělcům loni podle šetření Zemědělského svazu stoupl zisk o 2,7 miliardy korun na 11,7 miliardy. K meziročnímu navýšení přispěly dobré výsledky rostlinné výroby, ale také přesunutí výplat části podpor z roku 2015. Na úterním zasedání svazu ve Větrném Jeníkově to uvedl jeho předseda Martin Pýcha.

Zisk vykázali zemědělští podnikatelé ve všech regionech. Horší výsledky ale měly podle Pýchy kraje, v nichž mají zemědělské podniky vyšší stavy hospodářských zvířat, především krav. "Ukazuje se to, co tu říkáme dlouhodobě. Vyplácí se rostlinná výroba a už méně, dovolím si říci, že v některých letech se prostě nevyplácí, živočišná výroba," uvedl.

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných 3. března se zisk českého zemědělství loni meziročně zvýšil o 25,9 procenta na 20,22 miliardy korun. Rozdíl v číslech svaz vysvětluje odlišnou metodikou výpočtu. ČSÚ podle svazu zjišťuje takzvaný podnikatelský důchod podle evropské metodiky a svaz odhaduje zisk na základě národní metodiky účetnictví. "Zisk je to, co zemědělci uvedou ve výkazu zisků a ztrát a podají to do daňového přiznání," uvedl Pýcha.

Předběžný výsledek hospodaření za minulý rok svaz stanovil na základě údajů ze 446 podniků, které hospodaří na 718 tisíc hektarech zemědělské půdy.

V přepočtu na hektar zemědělské půdy podle šetření svazu loni čeští zemědělci vydělali 3356 korun, zisk vykázaly všechny kraje. Nejvíc, téměř 4600 korun na hektar, získali zemědělci ve Zlínském kraji. Naopak nejnižší zisk měly jihočeské zemědělské podniky, v přepočtu na hektar to bylo zhruba 1700 korun. Druhý nejnižší výsledek vykázala Vysočina se ziskem pod 2600 korun na hektar. Právě v těchto dvou krajích jsou nejpočetnější stavy skotu v ČR, uvedl předseda svazu.

Posunutím vyplacení části přímých plateb za rok 2015 do minulého roku stoupl loni podle Pýchy objem podpor vyplácených zemědělcům o 7,6 miliardy korun.