Česká národní banka (ČNB) v minulém roce zadržela padělky za více než dva miliony korun, je to méně než v roce 2015. Dohromady i s padělky cizích měn bylo zadrženo 3 646 kusů padělaných a pozměněných bankovek. Jejich počet oproti roku 2015 klesl o 1655 kusů. Lidé mohou na nejvíce padělků narazit mezi bankovkami s hodnotou tisíc nebo pět set korun, těch je totiž v oběhu nejvíc.

Českých padělaných nebo pozměněných bankovek a mincí bylo zadrženo 2 132 kusů. Většinou se jednalo o padělky starších vzorů bankovek, podle ředitele peněžní sekce ČNB Josefa Ducháčka to však nesouvisí s kvalitou bezpečnostních prvků. "Nejvíce zadržených padělků tisícikoruny bylo těch se vzorem z roku 1996, celkem to bylo 875 kusů. Je to tím, že starší vzory jsou v oběhu v mnohem větším množství než vzory novější," říká Ducháček. Padělků tisícikoruny se vzorem z roku 2009 bylo zadrženo 314 kusů.

Padělky českých bankovek patří k těm méně zdařilým, ochranné prvky buď vůbec nemají nebo jsou pouze jednoduše napodobené. "Na rozdíl od eurozóny, kde bývají padělky zdařilejší, byly ty české vytvořeny méně pokročilými technikami. Lze je jednoduše odhalit, například pohledem na bankovku proti světlu nebo jejím prolnutím mezi prsty," říká člen bankovní rady Vojtěch Benda. 

Policisté loni tradičně zadrželi nejvíce bankovek při svých akcích v Praze, kde probíhá největší počet ekonomických transakcí. Dále pak v Ústí nad Labem a v Pardubicích, kde policisté zadrželi 190 kusů padělků. Peníze zde na kopírkách množili například dva studenti grafické školy.

ČNB zadržela v oběhu pouze jedinou padělanou minci. V roce 2015 to byly mince dvě "V eurozóně připadá výrazný podíl padělků právě na mince, velký počet jich zadrželi například v Itálii. Evropská unie kvůli tomu zvažuje zavedení nové jednoeurové a dvoueurové mince," uvádí Benda, podle něj je padělání české mince téměř nemožné. "Střižky, které se k ražení mincí používají, se nedají nikde koupit, musely by být ukradeny z České mincovny, nic takového se zatím nestalo" vysvětluje.

ČNB na našem území zadržela také padělky zahraničních platidel. Celkem jich bylo 1 514 kusů, jejich hodnota přesáhla tři miliony korun. Nejvíce padělků připadlo na eurové bankovky, těch ČNB s policií zadrželi celkem 1 187 kusů. "Podíl padělků české měny na množství peněz v oběhu je ve srovnání s eurozónou několikanásobně nižší. Naše peníze patří k těm nejbezpečnějším na světě," tvrdí Benda z bankovní rady.

Podle něj ČNB věnuje ochranným prvkům na bankovkách velkou pozornost. Nová opatření, která vyvíjí, jsou však zatím z bezpečnostních důvodů utajená. Jeden padělek českých bankovek připadá na 212 649 kusů bankovek v oběhu. V případě eurových bankovek je to jeden padělek na 21 150 kusů bankovek v oběhu.

Pokud lidé na padělanou bankovku narazí, je trestné ji používat k dalšímu placení. "Když mají lidé podezření na padělek, měly bankovku odnést na policii. Náhradu za ni však nedostanou," upozorňuje Benda. Pro lepší informování veřejnosti o tom, jak padělky lépe rozeznat, slouží také nová aplikace České peníze, která je volně ke stažení.