Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že Nizozemsko zaplatí za "nestoudné zacházení" s tureckou ministryní, kterou Nizozemci vyhostili ze země. Vyzval rovněž mezinárodní organizace, aby na Nizozemsko uvalily sankce.

"Určitě za to zaplatí a také dostanou lekci z diplomacie. Naučíme je mezinárodní diplomacii," prohlásil Erdogan na adresu Nizozemců v projevu, předneseném v Istanbulu. Turecký prezident při této příležitosti opět postup nizozemských úřadů přirovnal k "nacismu a fašismu".

Ankara hrozí Nizozemcům nejtvrdší odvetou za to, že o víkendu tureckou ministryni pro záležitosti rodiny eskortovali jako nežádoucí osobu do Německa. Ještě předtím v sobotu nizozemská vláda zakázala přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie.

Erdogan v neděli prohlásil, že Nizozemsko postupuje jako "banánová republika". Kritizoval rovněž evropské země, že se proti přístupu Nizozemska k členům turecké vlády neohradily.

Nizozemský premiér Mark Rutte označil Erdoganovy výroky za nepřijatelné a dodal, že Turecko by se mělo za přirovnání Nizozemců k nacistům omluvit. Upozornil, že pokud Turecko nezmění svůj postoj, bude muset Nizozemsko uvažovat o patřičné reakci.

Oba členové turecké vlády chtěli v Nizozemsku agitovat mezi tureckou menšinou před referendem o kontroverzní turecké ústavní novele, která má posílit pravomoci hlavy státu. Nizozemsko i další západní státy se přitom stavějí zdrženlivě či přímo odmítavě ke snahám tureckých politiků získat podporu turecké diaspory pro změnu ústavy, která podle svých kritiků poskytne prezidentovi postavení neomezeného vládce.

Erdogan v neděli poděkoval Francii, že umožnila návštěvu šéfa turecké diplomacie, který v neděli ve městě Mety vystoupil před početným publikem.

Ve zhruba sedmnáctimilionovém Nizozemsku žije podle různých odhadů asi 400 000 až půl milionu přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Většina má dvojí občanství, a tak může hlasovat v obou zemích. V přibližně šestašedesátimilionové Francii některé zdroje odhadují, že turecká menšina má přes 200 000 členů.

Nizozemsko se chystá ve středu k parlamentním volbám, ve kterých zápolí nynější premiér Mark Rutte s populistickým politikem odpůrcem islámu Geertem Wildersem.

Tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayan Kayaovou, vyhoštěnou z Nizozemska, v neděli při příletu do Istanbulu uvítal dav s tureckými prapory.

"Zacházeli s námi nelidsky a nemorálně. Chovat se takto k ženě a člence vlády je žalostné," postěžovala si ministryně novinářům. "Neměli jsme nijak v úmyslu vměšovat se do nizozemských záležitostí. Ale jako držitelka diplomatického pasu nepotřebuji povolení, abych se setkala se svými spoluobčany na našem konzulátu, který je považován za turecké území. Zastavili nás 30 metrů od konzulátu a našemu konzulovi nedovolili vyjít z budovy, aby se s námi mohl setkat. Zadržovali nás pak hodiny," vylíčila.

Turecko hrozí tvrdou odpovědí na spor s Nizozemskem

Turecko odpoví tvrdě na obstrukce Amsterodamu týkající se dvou tureckých ministrů, kteří chtěli v Nizozemsku před tureckým referendem oslovit své krajany. Řekl to v neděli turecký premiér Binali Yildirim. "Z naší strany se proti tomu velmi ostře protestovalo a dali jsme nizozemským úřadům najevo, že budou následovat co nejtvrdší odvetná opatření... Budeme na toto nepřijatelné jednání reagovat," prohlásil Yildirim.

Demonstranti v Istanbulu v neděli strhli z nizozemského konzulátu nizozemskou vlajku a nakrátko ji nahradili tureckou. O protestní akci vyvolané odmítavým postojem Amsterodamu ke snahám tureckých politiků oslovit tureckou menšinu v Nizozemsku informovala agentura AFP. Vztahy mezi oběma státy o víkendu dospěly k otevřené roztržce.

Nizozemský premiér Mark Rutte prohlásil, že udělá vše, aby zabránil další eskalaci diplomatické roztržky s Tureckem, nejhorší za celé roky. Současně ale řekl, že "Nizozemsko se nenechá vydírat".

Rutte, který před středečními parlamentními volbami v průzkumech těsně zápolí o vedení s protiislámským politikem Geertem Wildersem, řekl, že nizozemské úřady postupovaly správně, když zabránily tureckým mítinkům, protože představují ohrožení veřejného pořádku.

Ve Stockholmu nebude před tureckým referendem mítink

Majitel budovy ve švédském hlavním městě, kde se měl v neděli konat mítink za účasti vysoce postaveného činitele z Turecka, zrušil pronájem nemovitosti pořadatelům akce, a to bez udání důvodu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na turecká média.

Francouzské ministerstvo zahraničí zase vyzvalo ke zmírnění napětí mezi Tureckem a některými členskými státy Evropské unie. Turecko by se podle Paříže mělo vyhnout provokacím.

Pravicový kandidát na francouzského prezidenta François Fillon nicméně prohlásil, že Francie měla tureckému ministrovi mítink zakázat. Nizozemsko podle něj bylo "tureckými vůdci veřejně uraženo nevyslovitelným způsobem". Fillon obvinil francouzského socialistického prezidenta Francoise Hollandea, že není s ostatními evropskými zeměmi solidární. Podle Fillona se Turecko každým dnem o něco více vzdaluje evropským hodnotám.

Turecký ministr zahraničí přitom po nedělním mítinku vyzval právě k ochraně evropských hodnot. "Kvůli nynější situaci musíme více než kdy jindy bránit a podporovat evropské hodnoty, společné hodnoty. To je mé poselství (pro Evropu)," řekl Çavuşoglu agentuře AP.

Centristický kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron důrazně odsoudil provokace ze strany turecké vlády a vyzval Francii k podpoře evropských partnerů. Turecké komentáře týkající se "evropských hodnot" a výroky na adresu Nizozemska označil za nepřijatelné.