Zamezit mezinárodním daňovým únikům má pomoci novela o mezinárodní spolupráci při správě daní, kterou ve středu hladce schválil Senát. Norma v reakci na novou evropskou směrnici rozšiřuje automatickou výměnu daňových informací o režim, který se týká předběžných daňových rozhodnutí a předběžných posouzení převodních cen.

Pokud se schvalovací proces nezadrhne ani u prezidenta, novela nabude účinnosti už 1. dubna, řekl senátorům ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Dosud platný zákon obsahuje dva režimy automatické výměny informací. V prvním režimu jsou s jinými státy vyměňovány informace o druzích příjmů a majetku, které jsou pro Generální finanční ředitelství dostupné. Ve druhém režimu jsou s jinými státy vyměňovány informace, které o svých klientech a jejich účtech zjišťují finanční instituce a které následně oznamují správci daně.

Předběžná daňová rozhodnutí v českém právním řádu odpovídají zejména rozhodnutím o závazném posouzení. V praxi to znamená, že plátce daně může v zákonem daných případech požádat Finanční správu o výklad, jak aplikovat daňové předpisy.

Informace se budou podle novely vyměňovat dvakrát ročně. Za českou stranu bude výměnu zajišťovat Generální finanční ředitelství. Jednorázově se také vymění informace o všech předběžných daňových rozhodnutích a předběžných posouzeních převodních cen vydaných po 31. prosinci 2011.

Novela má pro nadbytečnost zrušit zákon z roku 2014 o výměně informací s USA o finančních účtech pro účely správy daní.

Změna měla podle vládních plánů původně platit od začátku roku, sněmovna ji ale nestihla loni projednat.