V autoritativním hnutí ANO to snad ani jinak nejde: přijde předseda, vypustí balonek se svými nápady a jeho podřízení o překot začnou vymýšlet, co tím šéf vlastně myslel. Přesně to se stalo po oznámení Babišova nápadu, že by po sněmovních volbách měl radikálně klesnout počet ministerstev. Konkrétní řešení, která zatím zaznívají z ANO, nejsou úplně hloupá. Nejčastěji zaslechnete v hnutí poptávku po silném ministerstvu hospodářství. To není ve střední Evropě nic výjimečného. Naopak. Okolo nás je v Německu ministerstvo hospodářství a energetiky, v Polsku silné ministerstvo rozvoje a i Slovensko má ministerstvo hospodářství.

Pokud by se na tom vláda po podzimních volbách shodla, pod ministerstvo hospodářství by bylo smysluplné podřadit dosavadní ministerstvo průmyslu a obchodu, dopravy a velkou část agendy ministerstva pro místní rozvoj. Vznikl by tak v ideálním případě úřad, který dokáže na jednom místě pomoci podnikatelům, ať potřebují cokoliv.

Samozřejmě kandidátů na slučování je v Česku více. Třeba kultura by mohla velmi dobře fungovat spolu se školstvím.

Miroslav Kalousek ještě jako ministr financí navrhoval v roce 2012 rušení úřadů, které by nakonec ušetřilo až 12 miliard ročně. Byl to jistě hodně radikální plán, ale směr byl správný − ušetřit a ještě přeskládat státní správu do logického řazení.

Tak radikální změna nás i přes silácké řeči Babiše po volbách jistě nečeká. Ale pokud by po sněmovních volbách vznikl alespoň jednotný úřad pro podnikání, republice by to jen prospělo.

Související