V Česku mělo ke konci loňského roku zbrojní průkaz 300 307 lidí, což bylo o 8285 více než na konci roku 2015. V policejních registrech bylo 801 532 zbraní, sdělila v pátek mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Meziročně počet zbraní mezi lidmi klesl o 5363.

Právě v pátek uplynuly dva roky od tragické střelby v Uherském Brodě, při které zemřelo osm lidí a pachatel k vraždám použil legálně držené zbraně.

Mezi roky 2011 a 2015 počet majitelů zbrojních průkazů klesl o 19 645. Podle Nguyenové však na konci roku 2015 a loni policisté zaznamenali vzrůstající trend. "Domníváme se, že zvýšený zájem o zbrojní průkazy souvisí s celkovou bezpečnostní situací v Evropě, zejména pak s hrozbou teroristických útoků," sdělila Nguyenová.

V Česku se ve větší míře začalo mluvit o zbraních a zbrojních průkazech v souvislosti s útokem střelce v Uherském Brodě 24. února 2015.

Kvůli tomu se změnily zákony, nově například policie může zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí.

Týkat se to bude například případů, kdy se zdravotní stav jejího legálního majitele změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by zbraň vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází.

Policie tuto novou možnost již využila. Shodou okolností to bylo v obci nedaleko Uherského Brodu, kde zadržela dvaaosmdesátiletému muži tři dlouhé střelné zbraně, včetně jedné vyměnitelné hlavně. Senior měl podle policistů dlouhodobé spory s rodinnými příslušníky, které již několikrát řešila i policie.

V zákonech zůstala zachována desetiletá platnost zbrojních průkazů, přestože vláda ji navrhovala zkrátit na polovinu. Zákony schválené v loňském roce míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek.

Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, mají ho prostřednictvím policie.

V poslední době se mluví také o změně ústavního zákona o bezpečnosti, který by podle návrhu 35 poslanců dal majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka.

První Čech souzený za to, že se chtěl přidat k Islámskému státu, dostal tři roky vězení. Hrozilo mu i doživotí - čtěte ZDE

Koštu má v čele Olomouckého kraje nahradit regionální předseda ANO Okleštěk. Návrh na hejtmanovo odvolání projednají zastupitelé v pondělí - čtěte ZDE

Otcovská začne od příštího roku. Poslanci schválili placený týden volna pro čerstvé tatínky - čtěte ZDE

Marksová: Říct před volbami, že nepůjdeme do vlády, kde bude Babiš premiérem, je chyba - čtěte ZDE