Spojené státy a Evropská unie sdílejí stejné hodnoty a stávajícím hrozbám pro bezpečnost a stabilitu musí čelit společně. V Bruselu to v pondělí prohlásil americký viceprezident Mike Pence po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Pence podle svých slov tlumočil poselství nového prezidenta USA Donalda Trumpa, když prohlásil, že USA nadále počítají se spoluprací a partnerstvím s EU.

Přes všechny rozdíly mají podle amerického viceprezidenta obě strany společné hodnoty i dědictví. "A především stejný smysl - podporovat mír a prosperitu, svobodu, demokracii a vládu práva. A těmto cílům zůstáváme věrni," poznamenal Pence.

Americký viceprezident o tom evropské politiky ubezpečuje už několik dní, například na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Hlavní města v Evropě zneklidněla po některých Trumpových vyjádřeních, kdy nový šéf americké administrativy například NATO označil za zastaralé, zpochybnil závazky vůči evropským spojencům, kteří vydávají na obranu jen málo peněz, a naznačil snahu o přátelské vztahy s Ruskem Vladimira Putina.

Pevná a trvalá podpora EU

Podle šéfa unijních summitů Tuska byla pondělní schůzka potřebná. Poslední měsíce podle něj přinesly tolik překvapivých vyjádření ohledně vzájemných vztahů, že nebylo možné tvářit se, že je vše jako dřív. Od amerického viceprezidenta prý ale slyšel jednoznačné "ano" na tři základní otázky, které ho zajímaly.

První se týkala odhodlání USA spoléhat se dál společně s Evropou na mezinárodní řád založený na vládě práva, kde není vše řešeno hrubou silou a egoismem. Druhá otázka se týkala amerického vnímání NATO jako základu bezpečnosti na obou stranách Atlantiku a třetí americké podpory myšlence sjednocené Evropy.

"Americká podpora Evropské unii je pevná a trvalá. Prezident Trump a já se těšíme na další spolupráci s EU, na prohlubování našeho politického a hospodářského partnerství. Dělí nás oceán, ale spojuje nás společné dědictví a společné závazky vůči svobodě, demokracii a vládě práva," prohlásil před novináři Pence.

Tusk podotkl, že po tak jednoznačném prohlášení musí Evropané i Američané pouze postoupit od slov k činům. Úvahy o nástupu nějakého "postzápadního" světového řádu a konci Západu jsou podle něj velmi přehnané a každý si musí být vědom odhodlání západních zemí k obraně.

Pence připomněl sílu obou ekonomik i význam obchodu přes Atlantik. "Udržení a rozvoj naší ekonomické vitality bude vyžadovat tvrdé, ale nutné volby. Obnovený růst znamená mír a prosperitu pro všechny," podotkl viceprezident nové americké administrativy. Washington zatím nedal jasně najevo svůj pohled na budoucnost jednání mezi EU a USA o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTP).

Někdejší polský premiér, který nyní řídí schůzky šéfů států a vlád evropského bloku, po jednání s Pencem připomněl bývalé prezidenty ČR a Polska Václava Havla a Lecha Walesu. Ti podle něj jednoznačně věřili ve smysl spolupráce a solidarity mezi EU a USA. "Nemůžeme dopustit, aby jejich snažení bylo zbytečné. Po dnešním rozhovoru je pro mne snazší věřit, že tento úkol splníme," uzavřel Tusk.

Náš pohled na Ukrajinu se nemění

Pence dal také najevo, že Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti evropských států. Po jednání s šéfem unijních summitů Donaldem Tuskem Pence prohlásil, že je třeba, aby Rusko plnilo závazky vyplývající z mírových dohod z Minsku. Obě strany ukrajinského konfliktu podle něj musí okamžitě zajistit příměří.

Pence dodal, že v souladu s přáním nového prezidenta Donalda Trumpa, budou také Spojené státy hledat novou "společnou půdu" ve vztazích s Ruskem.