Čeští europoslanci chtějí v Evropském parlamentu prosadit změkčení směrnice o držení střelných zbraní. Připravovaná norma je v současné podobě nepoužitelná, zvyšuje právní nejistotu a vyvolává v lidech odpor k Evropské unii, řekli v pondělí v Praze Jiří Pospíšil (za TOP 09) a Stanislav Polčák (STAN, za TOP 09). Zároveň kritizovali návrh ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na vydání ústavního zákona, který by zakotvil právo na držení zbraní, podle nich problém se směrnicí neřeší.

"Boj proti terorismu nejde vést s tím, že zakážeme legálně držené zbraně," řekl Pospíšil. "Tato směrnice, která fakticky podle mě nevyřeší problém, způsobí jednu věc: v České republice proti Evropské unii postaví minimálně několik desítek tisíc lidí. Vidím tady jeden z kamínků mozaiky, který přináší odpověď, proč poslední dobou ztrácí Evropská unie důvěru u občanů," uvedl.

Polčák uvedl, že ve spolupráci s europoslankyní Ditou Charanzovou (ANO) i s dalšími kolegy připravuje pozměňovací návrhy, které by měly směrnici změkčit a které chce předložit na březnovém zasedání Evropského parlamentu. Zejména je jeho cílem zajistit, aby se zvýšil limit nábojů v zásobníku pro samonabíjecí zbraně. Směrnice počítá s limitem deseti nábojů, Polčák ho chce zvýšit na 30. "Zbraň, která bude legální se spojením se zásobníkem stane nelegální. Obrovské množství zásobníků je dnes vyrobeno v kusu nad 20 ran," řekl. Zároveň chce do směrnice prosadit, aby jednoznačně obsahovala vyjádření, že se nevztahuje na paintballové zbraně.

Europoslanci očekávají, že změny směrnice podpoří většina jejich českých kolegů. Polčák se snažil vyjednat i podporu europoslanců ze Slovenska, Polska a severských států. Zároveň uvedl, že například němečtí europoslanci českým návrhům příliš otevřeni nejsou.

Polčák také řekl, že snahu českého ministerstva vnitra zakotvit právo na držení zbraní do české Ústavy, a tím obejít připravovanou směrnici, nepovažuje za šťastnou. Naopak by podpořil rozhodnutí státu napadnout směrnici u Soudního dvora EU.

Návrh na vznik ústavního zákona kritizoval také poslanec Jan Farský (STAN, za TOP 09). "Občané mohou v případech krajní nouze už dnes legálně drženou zbraň k ochraně použít. Nebezpečné na těchto návrzích je, že navozují dojem, že tomu tak není," řekl.