Nový americký prezident Donald Trump bude ctít dohodu o přesídlení až 1250 žadatelů o azyl z australských záchytných táborů na ostrovech v Tichém oceánu, kterou země uzavřely ještě v době vlády Baracka Obamy. Oznámil to ve čtvrtek večer Trumpův mluvčí Sean Spicer. Pro tyto migranty ale bude podle něj platit nedávný Trumpův výnos, který z bezpečnostních důvodů dočasně zakazuje vstup do USA občanům některých muslimských zemí. Trump ráno dohodu označil na twitteru za hloupou a požadoval její přezkoumání.

Spicer řekl, že úmluva ovšem Trumpa "velice, velice znepokojuje". "Nelíbí se mu," uvedl mluvčí, kterého citovala agentura Reuters.

Podle listu The Washington Post označil Trump telefonát s australským premiérem za "zdaleka nejhorší", jaký dosud s představiteli cizích zemí vedl. Rozhovor plánovaný původně na hodinu ukončil nový šéf Bílého domu po 25 minutách, uvedl americký list.

Premiér Turnbull ve čtvrtek uvedl, že nedělní telefonát s Trumpem byl upřímný a otevřený, odmítl ale poskytnout jakékoli bližší informace o "soukromém" hovoru. Skončil podle něj ale ve vší zdvořilosti.

"Věřili byste tomu? Obamova administrativa souhlasila, že přijme tisíce ilegálních imigrantů z Austrálie. Proč? Přezkoumám tuto hloupou dohodu," uvedl ve čtvrtek Trump na Twitteru.

Dohoda, o které Trump hovořil, se týká asi 1250 žadatelů o azyl, které australské úřady zadržují v zařízeních v ostrovních státech Papua-Nová Guinea a Nauru. USA by na jejím základě měly tyto lidi, mezi nimiž jsou osoby převážně z Afghánistánu, Íránu a Iráku, přijmout na své území. Austrálie na oplátku souhlasila, že přijme migranty, kteří jsou v uprchlických táborech, jež spravují Spojené státy v Kostarice. Jde o osoby prchající před násilím v Guatemale, Hondurasu a Salvadoru.

Trumpovo vyjádření podle agentury Reuters vrhá další stín na dohodu, která byla už beztak v ohrožení kvůli dekretu, který americký prezident minulý týden podepsal. S okamžitou platností jím dočasně pozastavil program USA pro přijímání uprchlíků. Do odvolání rovněž zakázal vstup migrantům ze Sýrie a na 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem.

Trump podle WP v rozhovoru s Turnbullem označil dohodu za "nejhorší, jaká kdy byla uzavřena", a Austrálii obvinil, že se snaží do Spojených států vyvézt "příští bostonské atentátníky". Narážel tím na teroristický útok na bostonském maratonu v roce 2013, který spáchali čečenští bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v USA žili několik let.

Na Trumpův rozhovor s australským premiérem ve čtvrtek svérázně reagoval americký rocker Bruce Springsteen, který podle britského tisku svůj koncert v Melbourne zahájil písní Don't Hang Up (Nezavěšuj).